Reteaua Corect

Rugby: Edinburgh-Timișoara Saracens 49-3, în Challenge Cup

Scris de newsreporter in 21 ianuarie 2017 la 10:36, in Sports. 59 vizualizari Intra in discutie Tagurichallenge cup, edinburgh, rugby, Timișoara Saracens shortlinkhttp://crct.ro/npUa

Echipa de rugby Edinburgh a învins-o, vineri seara, pe campioana României, Timișoara Saracens, cu scorul de 49-3 (28-0), în ultima etapă din faza grupelor Challenge Cup, cea de-a doua competiție valorică europeană intercluburi, informează Agerpres.

Sursa imagine: frr.ro

Așa cum indică și scorul, partida a fost una la discreția gazdelor, care au obținut și punctul bonus ofensiv, câștigând astfel grupa a V-a, indiferent de rezultatul întâlnirii de duminică dintre Stade Francais și Harlequins.

Susținută de un public entuziast care a umplut până la refuz tribunele noului stadion — Myreside (6.000 locuri) — Edinburgh a deschis scorul în minutul 10 prin eseul lui Neil Cochrane, transformat de Duncan Weir.

După alte 10 minute, gazdele au reușit cea de-a doua încercare, prin Cornell Du Preez, după ce mingea a circulat pe un spațiu larg, pe traseul Bradbury-Ritchie-Brown. Weir a transformat eseul, iar gazdele conduceau cu 14-0.

În minutul 29, Blair Kinghorn a interceptat o minge jucată neglijent de bănățeni și a făcut o cursă solitară de 50 de metri, culcând balonul în terenul de țintă al Timișoarei, tot Weir punând alte 2 puncte în contul scoțienilor.

Scorul la pauză a fost 28-0, cel de-al patrulea eseu, care a adus și punctul bonus ofensiv pentru Edinburgh, fiind reușit de Michael Allen, în minutul 37, transformat de Duncan Weir.

Repriza secundă a început sub auspicii mai favorabile pentru români, Valentin Calafeteanu fructificând o lovitură de penalitate și aducând 3 puncte echipei sale chiar în minutul 41. Tot el a ratat însă o altă lovitură de pedeapsă în minutul 52.

Reușita din debutul mitanului secund a campioanei României nu a făcut decât să-i ambiționeze și mai tare pe scoțieni, care au mai înscris 3 eseuri până la fluierul de final, prin Neil Cochrane, declarat și jucătorul meciului, în minutul 50, Jason Tovay ('40) și Damien Hoyland ('67), toate transformate (Weir-1, Tovey—2), scorul final fiind 49-3 pentru britanici, care și-au trecut în cont 7 încercări în cele 80 de minute.

În tur, pe stadionul ''Dan Păltinișanu'', scoțienii au câștigat cu scorul 59-17.

În urma rezultatului înregistrat, Edinburgh a câștigat grupa a V-a, acumulând 24 de puncte, și va juca meciul din sferturile de finală pe teren propriu.

În schimb, Timișoara Saracens a ocupat ultimul loc în clasament, fiind singura echipă din Challenge Cup care nu a obținut nici măcar un punct în meciurile din grupă.

Echipele au fost:
Edinburgh: 15. Blair Kinghorn; 14. Damien Hoyland, 13. Michael Allen, 12. Chris Dean, 11. Tom Brown; 10. Duncan Weir, 9. Nathan Fowles; 1. Allan Dell, 2. Neil Cochrane, 3. Simon Berghan, 4. Ben Toolis, 5. Grant Gilchrist, 6. Magnus Bradbury, 7. Jamie Ritchie, 8. Cornell Du Preez.
Rezerve: 16. Stuart McInally, 17. Jack Cosgrove, 18. Murray McCallum, 19. Lewis Carmichael, 20. Viliame Mata, 21. Sam Hidalgo-Clyne, 22. Jason Tovey, 23. Rory Scholes.

Timișoara Saracens: 15. Cătălin Fercu; 14. Mădălin Lemnaru, 13. Brian Sefanaia, 12. Jack Umaga, 11. Stephen Shennan; 10. Jody Rose, 9. Valentin Calafeteanu; 1. Edmund Aholelei, 2. Andrei Rădoi, 3. Horațiu Pungea , 4. Valentin Popârlan, 5. Marian Drenceanu, 6. Daniel Gabriel Ianuș, 7. Dorin Lazăr, 8. Vasile Rus.
Rezerve: 16. Eugen Căpățână, 17. Sione Halalilo, 18. Samuel Mariș , 19. Ionuț Mureșan, 20. Marian Gorcioaia, 21. Florin Popa, 22. Gabriel Conache, 23. Tevita Manumua.

Arbitru central: Adam Jones (Țara Galilor)
Arbitru de tușă 1: Wayne Davies (Țara Galilor)
Arbitru de tușă 2: Kelvin Shorte (Țara Galilor)

Cartonașe galbene: Sam Hidalgo-Clyne ('54) / Marian Drenceanu ('61)