Reteaua Corect

România este pe loc de baraj pentru Mondialul din 2022

Scris de newsreporter in 12 octombrie 2021 la 09:08, in Sports. 291 vizualizari Intra in discutie Taguri2022, armenia, baraj, cupa mondiala, românia shortlinkhttp://crct.ro/nyyj

Naţionala de fotbal a României a învins Armenia cu scorul de 1-0, rezultat stabilit încă din prima repriză a meciului de pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, relatează Știripesurse.

Alexandru Mitriţă a marcat unicul gol al meciului în minutul 26, cu capul, în urma unei centrări venite de la Răzvan Marin, la 12 ani de la ultimul meci pe arena din Ghencea și primul de la reconstruirea stadionului.

România a făcut un joc bun, chiar dacă cele două reprize au avut o desfăşurare complet opusă, prima dominată de echipa antrenată de Mirel Rădoi şi a doua în care oaspeţii au avut iniţiativa.

Armenia a avut o şansă ofensivă în primul minut, dar Barseghian a tras pe lângă poartă la capătul unui contraatac.

Tricolorii au controlat jocul şi Keşeru a trimis cu capul peste poartă (3), la centrarea lui Bancu. Un minut mai târziu, Stanciu a pătruns în careu, dar a şutat imprecis (4). Keşeru (25) a încercat un şut din întoarcere, dar a fost blocat de Grigorian. Din cornerul care a urmat (26), cel mai mic jucător de pe teren, Mitriţă, a deschis scorul cu capul, din centrarea lui Răzvan Marin.

Presiunea echipei României la poarta lui Iurcenko a continuat un un şut al lui Cicâldău (29) peste transversală şi o mare ratare a lui Mitriţă (33), lansat de Keşeru, dar deposedat in extremis de Haroian. Cicâldău (34) a prins un voleu de la 20 de metri, dar Iurcenko a respins. Portarul armean s-a remarcat şi în min. 39, la un şut expediat de Marin de la 25 de metri.

După prima repriză, România avea 9-1 la şuturi (3-0 pe poartă), posesie netă, 73%-27%, şi 6-0 la cornere.

În repriza secundă, armenii au forţat egalarea şi au avut câteva oportunităţi bune. Haroian a reluat cu capul (55), după un corner executat de Zelarayan, dar Niţă a fost la post. Mhitarian a reluat imprecis cu capul din 7 metri la centrarea lui Zelarayan (57). Mhitarian a ratat o mare ocazie în min. 65, luftând de la 10 metri.

Hagi l-a testat pe Iurcenko de două ori, în min. 60 cu un şut din marginea careului şi în min. 69, din lovitură liberă de la 18 metri, la care portarul a respins senzaţional în transversală.

Ultima ocazie notabilă a oaspeţilor a fost şutul-centrare al lui Mhitarian (85), de la circa 25 de metri, prins de Niţă.

România a încheiat cu o posesie de 58%-42%, cu 15-7 şuturi la poartă (5-2 pe poartă) şi 8-2 la cornere.

România şi-a luat astfel revanşa după eşecul surprinzător de la Erevan din martie, cu 2-3.

Aceasta a prima partidă jucată de naţionala României pe noul stadion Steaua, la 12 ani de la precedentul meci disputat în Ghencea, 1-1 cu Austria, în preliminariile CM 2010.

Înaintea meciului a fost păstrat un moment de reculegere în memoria fostului selecţioner Cornel Drăguşin, decedat duminică la vârsta de 95 de ani.

Victoria cu armenii a urcat România pe locul 2 în grupă, care duce la baraj, după ce Germania s-a impus în Macedonia de Nord cu 4-0. În celălalt meci, Islanda s-a impus tot cu 4-0 în fața Liechtensteinului.

Tricolorii mai au două meciuri de disputat: acasă, cu Islanda, și în deplasare, cu Liechtenstein.