Reteaua Corect

Românca Amanda Stan, locul 7 la patinaj artistic

Scris de newsreporter in 14 februarie 2017 la 13:19, in Sports. 16 vizualizari Intra in discutie TaguriAmanda Winona Stan, locul 7, patinaj artistic shortlinkhttp://crct.ro/nq5W

Românca Amanda Winona Stan a ocupat locul 7 în programul scurt al competiției individuale feminine de patinaj artistic, luni, în prima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European, ediția de iarnă, de la Erzurum (Turcia), informează Agerpres.

Sursa imagine: lead.ro

Stan a fost notată cu 41,93 puncte, în condițiile în care a treia clasată a primit 43,99 puncte. Au participat 21 de sportive. Potrivit afirmației lui Andrei Alexandrovici Berezințev, antrenorul sportivei, Amanda Stan ar putea spera la medalia de bronz după programul liber programat miercuri, precizează site-ul Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

La masculin, Andrei Tănase a ocupat locul 14 din tot atâția sportivi (26,01 puncte).

În concursul de schi fond, la 7,5 km stil clasic masculin, Valentin Dîrțu Lunic a ocupat locul 31, Aron Vakaria s-a clasat pe locul 42, iar Iulian Ababei nu a terminat cursa la care au fost înscriși 56 de sportivi.

În proba similară feminină, 5 km, Anna Kemenes a ocupat locul 33 din 41 de concurente.

La schi alpin, în proba feminină de slalom uriaș, Lea Alessandra Trifu s-a clasat pe locul 41, iar Krisztina Toth a terminat pe 44, din 57 de sportive care au luat startul.