Reteaua Corect

Rezultatele preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2022

Scris de newsreporter in 10 octombrie 2021 la 08:57, in Sports. 420 vizualizari Intra in discutie Taguri2022, Cupa Mondiala de fotbal, preliminarii, rezultate shortlinkhttp://crct.ro/nyxH

Parcursul impecabil al echipei Danemarcei în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2022 a continuat, sâmbătă, cu o victorie categorică în Republica Moldova, cu scorul de 4-0, relatează Știripesurse.

Danezii, care s-au impus prin golurile marcate de Andreas Skov Olsen, Simon Kjaer, Christian Noergaard şi Joakim Maehle, au şapte victorii din tot atâtea meciuri, un golaveraj formidabil, 26-0, şi şapte puncte avans faţă de următoarea clasată (Scoţia), când au mai rămas cinci etape de jucat, conform agerpres.
La moldoveni, portarul Cristian Avram (FC Buzău) a fost titular, ca şi fundaşul Igor Armaş şi mijlocaşul Vadim Raţă, ambii de la FC Voluntari.

Anglia are, la rândul său, o evoluţia cvasiperfectă, şase victorii şi un egal, după 5-0 cu Andorra.

 

A fost al 12-lea meci în acest an fără gol primit de selecţionata Albionului, care a doborât recordul de 11 partide fără gol încasat stabilit în 1966.

Surpriza grupei a fost produsă de Albania, care şi-a consolidat locul secund, după 1-0 în deplasare cu Ungaria. Golul a fost marcat de Armando Broja (Southampton).

Ucraina, după cinci egaluri consecutive, a câştigat în deplasare cu Finlanda, 2-1, şi ocupă locul secund în Grupa D, după campioana mondială Franţa.

Scoţia a obţinut o victorie dramatică, 3-2 cu Israelul, marcând golul decisiv în minutele adiţionale, prin Scott McTominay (90+4), după ce a fost condusă de două ori şi a ratat un penalty.

Un succes similar a obţinut şi Grecia, în Georgia (2-0), prin golurile reuşite de Anastasios Bakasetas (90 - penalty) şi Dimitrios Pelkas (90+5).

Rezultatele de sâmbătă:
Grupa A
Azerbaidjan - Irlanda 0-3
Au marcat: Callum Robinson 7, 39, Chiedozie Ogbene 90.

Luxemburg - Serbia 0-1
A marcat: Dusan Vlahovic 68.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Serbia 6 4 2 0 13-7 14
2 Portugalia 5 4 1 0 11-4 13
3 Luxemburg 5 2 0 3 5-9 6
4 Irlanda 6 1 2 3 8-8 5
5 Azerbaidjan 6 0 1 5 3-12 1

Grupa B
Georgia - Grecia 0-2
Au marcat: Anastasios Bakasetas 90 - penalty, Dimitrios Pelkas 90+5.

Suedia - Kosovo 3-0
Au marcat: Emil Forsberg 29 - penalty, Alexander Isak 62, Robin Quaison 79.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Spania 6 4 1 1 13-5 13
2 Suedia 5 4 0 1 10-3 12
3 Grecia 5 2 3 0 7-4 9
4 Kosovo 6 1 1 4 3-12 4
5 Georgia 6 0 1 5 2-11 1

Grupa C
Lituania - Bulgaria 3-1
Au marcat: Justas Lasickas 18, Fedor Cernych 82, 84, respectiv Kiril Despodov 64.
Dimităr Iliev (Bulgaria) a ratat un penalty în min. 14 (a apărat Ernestas Setkus).

Elveţia - Irlanda de Nord 2-0
Au marcat: Steven Zuber 45+3, Christian Fassnacht 90+1.
Cartonaş roşu: Jamal Lewis (Irlanda de Nord) 37.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Italia 6 4 2 0 12-1 14
2 Elveţia 5 3 2 0 6-1 11
3 Irlanda de Nord 5 1 2 2 4-5 5
4 Bulgaria 6 1 2 3 4-9 5
5 Lituania 6 1 0 5 4-14 3

Grupa D
Kazahstan - Bosnia-Herţegovina 0-2
A marcat: Smail Prevljak 25, 66.

Finlanda - Ucraina 1-2
Au marcat: Teemu Pukki 29, respectiv Andrei Iarmolenko 4, Roman Iaremciuk 34.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Franţa 6 3 3 0 8-3 12
2 Ucraina 6 1 5 0 8-7 8
3 Bosnia-Herţegovina 5 1 3 1 7-6 6
4 Finlanda 5 1 2 2 5-7 5
5 Kazahstan 6 0 3 3 5-10 3

Grupa F
Scoţia - Israel 3-2
Au marcat: John McGinn 30, Lyndon Dykes 57, Scott McTominay 90+4, respectiv Eran Zahavi 5, Munas Dabbur 32.
Lyndon Dykes a ratat un penalty în min. 45+1

Insulele Feroe - Austria 0-2
Au marcat: Konrad Laimer 26, Marcel Sabitzer 48.

Rep. Moldova - Danemarca 0-4
Au marcat: Andreas Skov Olsen 23, Simon Kjaer 34 - penalty, Christian Noergaard 39, Joakim Maehle 44.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Danemarca 7 7 0 0 26-0 21
2 Scoţia 7 4 2 1 12-7 14
3 Israel 7 3 1 3 16-14 10
4 Austria 7 3 1 3 11-13 10
5 Insulele Feroe 7 1 1 5 4-16 4
6 Rep. Moldova 7 0 1 6 3-22 1

Grupa I
Andorra - Anglia 0-5
Au marcat: Ben Chilwell 17, Bukayo Saka 40, Tammy Abraham 59, James Ward-Prowse 79, Jack Grealish 86.
James Ward-Prowse a ratat un penalty în min. 79 (a apărat Josep Gomes).

Ungaria - Albania 0-1
A marcat: Armando Broja 80.

Polonia - San Marino 5-0
Au marcat: Karol Swiderski 10, Cristian Brolli (autogol) 20, Tomasz Kedziora 50, Adam Buksa 84, Krzysztof Piatek 90+1.

Clasament
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Anglia 7 6 1 0 23-2 19
2 Albania 7 5 0 2 11-6 15
3 Polonia 7 4 2 1 24-8 14
4 Ungaria 7 3 1 3 12-11 10
5 Andorra 7 1 0 6 4-19 3
6 San Marino 7 0 0 7 1-29 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Câştigătoarele grupelor se vor califica direct la turneul final din Qatar. Formaţiile clasate pe locurile secunde şi cele mai bune două echipe necalificate din Liga Naţiunilor 2020-2021 vor juca baraje în urma cărora alte trei formaţii vor obţine biletele pentru CM 2022.

Știripesurse

Intra in discutie:
Pentru a putea intra in discutie trebuie sa fii autentificat ca utilizator CorectNews.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.

Twitter is down for the moment!

CorectBusinessbeta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPoliticsbeta

Afla tot despre politica in cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocialbeta

Afla tot despre societate in cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScITbeta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSportsbeta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestylebeta

Afla tot despre felul de trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectDiasporabeta

Afla tot despre diaspora din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBooks »

Cumpara carti digitale la un pret mult mai bun decat cele clasice!

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Urmareste-ne pe:

© Copyright Corect 2010. Toate drepturile rezervate.