Reteaua Corect

Real Madrid - Bayern Munchen 1-0, in semifinalele Ligii Campionilor

Scris de newsreporter in 24 aprilie 2014 la 07:49, in Sports. 51 vizualizari Intra in discutie TaguriBayern Munchen, Ligii Campionilor, real madrid shortlinkhttp://crct.ro/njPQ

Real Madrid a invins pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', in prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor la fotbal, informeaza Agerpres.

Sursa imagine: sport365.ro

Unicul gol al partidei a fost reusit de francezul Karim Benzema (19), din centrarea lui Fabio Coentrao, la capatul unui contraatac.

Bayern, detinatoarea trofeului, a dominat meciul, a avut o posesie de 64 la suta, mai multe suturi, atacuri, cornere, dar Real Madrid a fost mai pragmatica, s-a aparat bine si a reusit sa isi creeze cele mai mari ocazii de gol.

Dupa golul lui Benzema, Real a fost din nou aproape de gol (20), dar mingea trimisa de Cristiano Ronaldo a ajuns in bratele portarului Manuel Neuer. Atacantul portughez, revenit dupa o perioada de absenta, a trecut pe langa gol in min. 26, dar sutul sau a trecut peste poarta. Nici Di Maria nu a nimerit tinta in finalul primei reprize (41).

Repriza secunda a inceput cu o buna situatie a madrilenilor, dar Neuer a respins sutul expediat de Ronaldo (47). Bavarezii au presat tot mai mult, iar sutul lui Robben (55) a fost respins de la coltul scurt de portarul Iker Casillas. Extrema olandeza a mai avut o actiune periculoasa (62), dar in cele din urma Casillas a retinut. La poarta cealalta, Neuer a acordat corner la sutul lui Cristiano Ronaldo (68).

Echipa lui Guardiola a avut doua ocazii notabile in ultimele zece minute, prin Thomas Mueller (81), al carui sut periculos din afara careului a fost deviat in extremis de un fundas, dupa care Casillas a salvat golul (84) la sutul din careu al lui Mario Goetze.

Bayern a cerut penalty in prelungirile partidei (90+2), cand Mueller, in pozitie de finalizare, a fost busculat de Xabi Alonso, dar arbitrul englez Howard Webb a lasat jocul sa continue.

Bayern a marcat in fiecare din precedentele 13 partide jucate in deplasare in Champions League, din februarie 2012, cand FC Basel invingea formatia germana cu 1-0, in prima mansa a optimilor de finala ale competitiei.

Real Madrid (Spania) — Bayern Munchen (Germania) 1-0 (1-0)

A marcat: Karim Benzema (19).