Reteaua Corect

Înot: Victorii pentru Robert Glinţă şi Bogdan Scarlat, în ziua a treia a Internaţionalelor României

Robert Glinţă, la 50 m spate, şi Bogdan Scarlat, la 1.500 m liber, au adus victorii pentru România, sâmbătă, în ziua a treia a Campionatelor Internaţionale de înot ale României, în Bazinul Olimpic Tolea Grinţescu din Bucureşti, scrie Agerpres.

Reprezentanţii ţării noastre au mai reuşit alte 14 clasări pe podium, 6 pe poziţia secundă şi 8 pe locul al treilea.

Turcoaica Viktoria Zeynep Guneş a obţinut două victorii, la 200 m bras şi 100 m fluture, Gizem Guvenc aducând al treilea succes Turciei, la 200 m liber. Lituania a câştigat şi ea două probe, la 100 m bras masculin (Andrius Sidlauskas) şi la 200 m fluture masculin (Deividas Margevicius), iar Republica Moldova (ştafetă mixtă 4x100 m mixt) şi Grecia (Theodora Drakou - 50 m liber).

Rezultate:
FEMININ
50 m liber
1. Theodora Drakou (Grecia) 00:25,19
2. Ana Iulia Dascăl (România) 00:26,41
3. Doris Pusztay (CSM Baia Mare) 00:26,90

200 m bras
1. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 02:30,16
2. Anastasia Moscenscaia (Rep. Moldova) 02:33,99
3. Ingrid Huszar (România) 02:35,08

100 m fluture
1. Viktoria Zeynep Guneş (Turcia) 01:00,10
2. Sandra Miclăuş Vivoschi (CSM Cluj) 01:03,10
3. Alexandra Dobrin (România) 01:03,21

200 m liber
1. Gizem Guvenc (Turcia) 02:03,05
2. Ana Iulia Dascăl (România) 02:03,52
3. Maysa Raţiu (România) 02:06,75

MASCULIN
50 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (România) 00:25,13
2. Daniel Cristian Martin (România) 00:25,38 - record naţional de juniori
3. Andrei Mircea Anghel (România) 00:25,58

100 m bras
1. Andrius Sidlauskas (Lituania) 01:00,24
2. Demir Atasoy (Turcia) 01:02,41
3. Andrei Cristian Roman (CSM Braşov) 01:04,65

200 m fluture
1. Deividas Margevicius (Lituania) 02:01,55
2. Laurenţiu Haiducu (România) 02:04,50
3. Sarpcan Tezel (Turcia) 02:06,56

1.500 m liber
1. Bogdan Andrei Scarlat (România) 15:57,59
2. Mert Kilavuz (Turcia) 16:00,02
3. Bogdan Mihai Petre (CSU Piteşti) 16:11,59

ştafetă mixtă 4x100 m mixt
1. Rep. Moldova (Tatiana Sălcuţan, Tatiana Chişca, Ştefan Iosip, Constant Malachi) 04:02,51
2. România (Daniel Cristian Martin, Maria Claudia Gâdea, Gabriela Ioana Gâdea, Constantin George Alexandru Stoica) 04:03,65
3. CSU Piteşti (Alexandra Dobrin, Alexandru Costel Bădeaţă, Alexandra Bogdăneci, Vlăduţ Alexandru Pătru) 04:10,26 . 

Intra in discutie:
Pentru a putea intra in discutie trebuie sa fii autentificat ca utilizator CorectNews.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.

Twitter is down for the moment!

CorectBusinessbeta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPoliticsbeta

Afla tot despre politica in cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocialbeta

Afla tot despre societate in cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScITbeta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSportsbeta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestylebeta

Afla tot despre felul de trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectDiasporabeta

Afla tot despre diaspora din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBooks »

Cumpara carti digitale la un pret mult mai bun decat cele clasice!

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Urmareste-ne pe:

© Copyright Corect 2010. Toate drepturile rezervate.