Reteaua Corect

Pandurii şi Viitorul, eliminate din Europa League

Maccabi Tel Aviv a câştigat, joi, scor 2-1, meciul disputat pe teren propriu Pandurii Târgu Jiu, în manşa retur a confruntării din turul trei preliminar din Europa League. FC Viitorul şi Gent au remizat, joi, scor 0-0, în returul confruntării din turul trei preliminar al Europa League, în meciul disputat la Ovidiu. În tur, Gent a câştigat, pe teren propriu, scor 5-0, transmite Mediafax.

Sursa imagine: proalba.ro

Pandurii-Maccabi Tel Aviv 1-2

Au marcat: Igiebor 24', Benayoun 80' / Pleaşcă 57'.

1-0: Igiebor, omul care a marcat şi în meciul tur, a deschis scorul în minutul 24, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Medunjanin..

1-1: Marian Pleaşcă restabileşte egalitatea, după o frumoasă acţiune personală.

2-1: Yossi Benayoun, fostul mijlocaş de la Liverpool, înscrie în minutul 81, din pasa lui Rikan, şi pune capăt dublei..

Maccabi Tel Aviv: Rajkovic - Dasa, Tibi, Filipenko, Rikan – Benayoun (Ben Basat 83), Medunjanin, Alberman (Scarione 59), Igiebor, Micha - Sa (Itzhaki 72). Antrenor: Shota Arveladze.

Pandurii Târgu Jiu: Lazăr - Pleaşcă, Bujis (Trifu 71), Vasiljevic, Bunoza - Răuţă, Piţian - V. Munteanu (Cl. Voiculeţ 46), Mrzljak, Pîrcalabu (C. Grecu 79) – Herea. Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: -.

Cartonaşe roşii: -.

Arbitri: Serge Gumienny, Jimmy Cremers, Thibaud Nijssen; rezervă: Jan Boterberg (toţi din Belgia).

Observatori: Stefano Podeschi (San Marino), Campbell Ogilvie (Scoţia).

Stadion: Netanya Stadium.

Viitorul-Gent 0-0

A marcat: -.

FC Viitorul: Buzbuchi - Hodorogea, S. Rădoi, Brandan, Carp - D. Lopez, Nedelcu, Casap (R. Marin 65')- Iancu (Dumitrescu 77'), Rusu (Fl. Tănase 46'), Nimely. Antrenor: Gheorghe Hagi.

KAA Gent: Thoelen - Gershon, Mitrovic (Nielsen 46'), Horemans - Foket (Ngondala 72'), Neto (L. Schoofs 64'), R. Schoofs, Perbet - Kujovic, Milicevic, Saief. Antrenor: Hein Vanhaezebrouck.

Cartonaşe galbene: Nedelcu 40', Tănase 76' / Horemans 63', Schoofs 87'.

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Carlos Del Cerro Grande, Juan Carlos Yuste Jimenez, Abraham Alvarez Canton; rezervă: Inaki Vicandi Garrido (toţi din Spania).

Observatori: Fritz Stuchlik (Austria), Velid Imamovic (Bosnia).

Stadion: Central, Ovidiu.