Reteaua Corect

Atletico Madrid a câștigat derby-ul cu Bayern Munchen, în Liga Campionilor

Atletico Madrid, finalista ediției trecute, a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 1-0, miercuri seara, pe stadionul ''Vicente Calderon'', într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la fotbal, informează Agerpres.

Sursa imagine: europafm.ro

Echipa antrenată de Diego Simeone s-a impus prin golul marcat de belgianul Yannick Ferreira-Carrasco (35). Madrilenii, care au câștigat și în dubla cu Bayern din semifinalele ediției precedente, au ratat și un penalty, prin francezul Antoine Griezmann (min. 84).

Fundașul român Cosmin Moți a ratat un penalty pentru campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, în meciul cu Paris Saint-Germain, pierdut cu 1-3 la Sofia.

Ludogoreț a deschis scorul prin Natanael (16), Blaise Matuidi a restabilit egalitatea înainte de pauză (41), iar apoi PSG a trecut în avantaj grație reușitei lui Edinson Cavani (56). Trei minute mai târziu, Moți a avut șansa de a egala (59), dar portarul Areola a apărat șutul său din punctul cu var, pentru ca un minut mai târziu Cavani să închidă tabela.

Moți a jucat tot meciul la Ludogoreț, iar Claudiu Keșeru a intrat în minutul 88, în locul lui Wanderson.

Andrei Prepeliță a intrat în minutul 90 la FC Rostov în meciul cu PSV Eindhoven (2-2), în locul lui Dmitri Poloz, autorul celor două goluri ale gazdelor. PSV a ratat un penalty, prin mexicanul Guardado, în min. 57, la scorul de 2-2.

FC Barcelona s-a impus cu 2-1 la Moenchengladbach, după ce a fost condusă de Borussia cu 1-0, prin golul lui Thorgan Hazard. În celălalt meci al grupei, Celtic și Manchester City au terminat nedecis, 3-3, după ce scoțienii au condus în trei rânduri. Raheem Sterling (City) a marcat în ambele porți.

Rezultate:
Miercuri 28 septembrie:
Grupa A
Arsenal Londra — FC Basel 2-0
A marcat: Theo Walcott 7, 26.

Ludogoreț Razgrad — Paris Saint-Germain 1-3, la Sofia
Au marcat: Natanael 16, respectiv Blaise Matuidi 41, Edinson Cavani 56, 60.
Cosmin Moți (Ludogoreț) a ratat un penalty în min. 59.

Grupa B
Beșiktaș Istanbul — Dinamo Kiev 1-1
Au marcat: Ricardo Quaresma 29, respectiv Viktor Țigankov 65.

SSC Napoli — Benfica Lisabona 4-2
Au marcat: Marek Hamsik 20, Dries Mertens 51, 58, Arkadiusz Milik 54 — penalty, respectiv Goncalo Guedes 71, Eduardo Salvio 86.

Grupa C
Borussia Moenchengladbach — FC Barcelona 1-2
Au marcat: Thorgan Hazard 34, respectiv Arda Turan 65, Gerard Pique 74.

Celtic Glasgow — Manchester City 3-3
Au marcat: Moussa Dembele 3, 47, Raheem Sterling (autogol) 20, respectiv Fernandinho 12, Raheem Sterling 28, Nolito 55.

Grupa D
Atletico Madrid — Bayern Munchen 1-0
A marcat: Yannick Ferreira-Carrasco 35.
Antoine Griezmann (Atletico) a ratat un penalty în min. 84.

FC Rostov — PSV Eindhoven 2-2
Au marcat: Dmitri Poloz 9, 38, respectiv Davy Proepper 14, Luuk de Jong 45.
Andres Guardado (PSV) a ratat un penalty în min. 57.

Marți 27 septembrie
Grupa E
ȚSKA Moscova — Tottenham Hotspur 0-1
A marcat: Heung-Min Son 71.

AS Monaco — Bayer Leverkusen 1-1
Au marcat: Kamil Glik 90+4, respectiv Javier Hernandez 73.

Grupa F
Borussia Dortmund — Real Madrid 2-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 43, Andre Schuerrle 87, respectiv Cristiano Ronaldo 17, Raphael Varane 68.

Sporting Lisabona — Legia Varșovia 2-0
Au marcat: Bryan Ruiz 28, Bas Dost 37.

Grupa G
FC Copenhaga — FC Bruges 4-0
Au marcat: Stefano Denswil 54 (autogol), Thomas Delaney 64, Federico Santander 69, Mathias Joergensen 90+2.
Ludwig Augustinsson (FC Copenhaga) a ratat un penalty în min. 61.

Leicester City — FC Porto 1-0
A marcat: Islam Slimani 25.

Grupa H
Dinamo Zagreb — Juventus Torino 0-4
Au marcat: Miralem Pjanic 24, Gonzalo Higuain 31, Paulo Dybala 57, Adrian Semper (autogol) 85.

Sevilla — Olympique Lyon 1-0
A marcat: Wissam Ben Yedder 52.
Luciano Dario Vietto (Sevilla) a ratat un penalty în min. 69.