Reteaua Corect

40 de ani de la tragedia de pe Ibrox Park

Derbiul din acest sezon dintre Glasgow Rangers si Celtic Glasgow, incheiat cu scorul de 0-2, a marcat 40 de ani de la tragedia care s-a petrecut pe Ibrox Park. Pe 2 ianuria 1971, 66 de persoane au decedat atunci cand o tribuna a stadionului s-a prabusit.

Ibrox Park Ibrox Park
Sursa imagine: davidicke.com

Acum 40 de ani, Celtic conducea cu scorul de 1-0, cu doar cateva minute  inainte de sfarsitul partidei. Fanii celor de la Rangers au inceput sa paraseasca tribunele Ibrox Park, cand, in minutul 89, Colin Stein a egalat. Suporterii gazdelor (Rangers) au navalit inapoi, in tribuna destinata lor, insa aceasta a cazut, sub presiunea provocata de sariturile de bucurie ale fanilor. Bilantul a fost unul tragic: 66 de suporteri au murit sufocati, dintre care numerosi copii, in timp ce alte 140 de persoane au fost ranite. ”Privind in urma, simti ca parca stiai ca se va intampla ceva. Era o zi mizerabila, cenusie, cu ninsoare si luminile erau aprinse desi meciul se disputa dupa-amiaza. Au fost aduse mai multe persoane in vestiar si nu ştiam daca erau moarte sau vii. Am iesit din tunel de la vestiare si era o nebunie, oamenii alergau prin toate partile. Nu pot uita insa cum erau cadravre de la centrul terenului si pana la poarta formatiei Rangers”, is aminteste John Greig, unul dintre fotbalisti, scrie Mediafax.

Astazi, la partida dintre Glasgow Rangers si Celtic Glasgow, cei doi capitani din acea vreme, John Greig si Billy McNeill, au condus pe Rangers si Celtic, apoi s-a tinut un moment de reculegere, iar jucatorii celor doua echipe au evoluat cu banderole negre. Meciul s-a incheiat cu scorul de 2-0 pentru Celtic, golurile fiind marcate de Samaras, in minutele 60si 72 (pen).