Reteaua Corect

Steaua defileaza spre titlul 24

Scris de newsreporter in 08 octombrie 2012 la 17:51, in Fotbal intern, Sports. 147 vizualizari Intra in discutie Taguricfr cluj, liga 1, steaua, titlu shortlinkhttp://crct.ro/nids

Steaua a invins cu 1-0 pe CFR Cluj, in derby-ul etapei 11 din Liga I de fotbal si s-a distantat la 12 puncte de echipa campioana. Golul victoriei steliste a fost marcat de Raul Rusescu, in minutul 75. Tot in etapa 11, Pandurii a castigat cu scandal la Bistrita, Dinamo a scos doar o remiza la Medias, in timp ce Rapidul a tremurat pentru trei puncte la Severin.

Sursa imagine: ziare.com

Steaua calca totul in picioare in Liga I! Stelistii au invins cu 1-0 pe CFR Cluj prin golul marcat deRusescu in minutul 75. Jucatorii lui Reghecampf au dominat clar partida si au avut in portarul Felgueiras un adversar greu de invins. Stelistii s-au pravalit inca din start spre poarta lui Felgueiras. Si au inceput sa curga ocaziile. Tanase a ratat lobul dintr-o pozitie buna, iar Nicoara l-a pus in garda pe Tatarusanu cu un sut-centrare (‘5). Latovlevici si Chipciu n-au nimerit poarta lui Felgueiras din lovitura libera si Andone era disperat ca echipa abia reuseste sa respire.

Intrat in locul lui Tanase, accidentat, Adi Popa a ratat o ocazie buna (‘22). Desi in suferinta, oaspetii au trecut pe langa o sansa imensa de a deschide scorul. Georgievski a scos in doua randuri de pe linia portii si si-a salvat echipa. Repriza secunda a inceput in acelasi stil ca si prima. Stelistii au luat cu asalt poarta celor de la CFR Cluj, care au avut in Felgueiras un adevarat inger pazitor. Portarul campioanei a scos fantastic lovitura de cap a lui Rusescu, iar dupa doar un minut a salvat sutul puternic al lui Pintilii. Steaua a continuat sa conduca ostilitatile si a venit si deschiderea scorului. Georgievski a centrat si Rusescu a marcat cu latul (‘75). Totala lipsa de incisivitate a echipei lui Andone a continuat. Rusescu a avut ghinion in minutul 81, cand sutul sau fantastic a izbit bara transversala. Steaua a invins cu 1-0 pe CFR si se mentine la 3 puncte de locul 2 si se desprinde la 12 de echipa lui Andone. Pe locul secund ramane Pandurii Targu Jiu. Trupa lui Petre Grigoras a castigat in deplasarea de la Bistrita, cu Gloria, scor 3-1,si a ramas la 3 puncte in spatele Stelei, echipa pe care o va intalni etapa viitoare. Partida nu a fost insa lipsita de probleme, primul gol al partidei venind dupa o gafa incredibila a asistentului Onita, mingea iesind in out de poarta inainte ca Radut sa marcheze. Si Nicolae Manea a reactionat nervos la inceputul reprizei secunde cand i-a reprosat "centralului" greseala din prima parte. Mai mult, tehnicianul a aruncat cu targa spre teren, fiind imediat trimis in tribune pentru acest gest. In apropierea podiumului a ramas si Dinamo, care nu a scos insa decat o remiza, scor 2-2 la Gaz Metan Medias. Dinamo nu a convins la Medias, la fel cum s-a intamplat si in ultima deplasare de la Cluj, dar de data asta nu a existat un Teo Craciunescu sa faca diferenta. Desi au marcat de doua ori, cainii au profitat de gafele uluitoare ale apararii Gazului, fara de care s-ar fi intors cu mana goala la Bucuresti.  Mai intai, Danciulescu a interceptat o pasa gresita a lui Akaki, l-a servit foarte bine pe Alexe, iar atacantul "cainilor"  a deschis scorul in minutul 17. Apoi Gazul a reusit sa intoarca soarta meciului in mai putin de un sfert de ora: Astafei a reusit sa readuca egalitatea pe tabela in minutul 25, dupa ce a sutat puternic la coltul scurt, iar apoi in minutul 38, Taher Bawab a marcat golul campionatului. A reluat impresionant cu calcaiul, pe la spate, dupa o centrare a aceluiasi Astafei si astfel Gazul a intrat in avantaj la cabine. La doar 3 minute dupa reluare, Trtovac a marcat in proprie poarta si practic a facut cadou un punct echipei lui Bonetti. Desi pana la sfarsitul meciului Ciprian Petre si Todea au mai ratat 3 mari ocazii, scorul a ramas neschimbat. Nici Rapidul nu a jucat mai bine la CS Severin, dar a invins cu 1-0 si ramane in carti pentru locurile de Europa League. Cu o multime de absenti in lot, Sabau a improvizat in Oltenia. L-a folosit pe Bozovic fundas central, langa Oros, in vreme ce Milisavljevic si Wallace au avut grija de benzile defensivei. La mijloc a primit credit tanarul Alexandru Coman, care nu a rupt gura targului, jucand insa in media echipei sale. Giulestenii s-au gasit greu pe teren si doar inspiratia lui Teixeira a facut ca cele trei puncte sa poposeasca in Giulesti. Acesta a marcat golul decisiv in prima repriza si a reprezentat "capul limpede" de la mijlocul terenului, in fata unei aparari supra-aglomerate a severinenilor. Echipa lui Nicolo Napoli a amenintat rar poarta adversa si doar sansa putea aduce un punct formatiei sale, dar in minutul '89, golul marcat de Balau a fost anulat, din cauza unui fault in atac comis de un coleg de-al sau.
In fine, intr-un alt meci din etapa 11 a Ligii I, Petrolul Ploiesti a invins la Viitorul Constanta, cu scorul de 2-1. Oricum, cele trei puncte luate la Constanta ofera antrenorului un nou ragaz de liniste, dupa ce, la 1-0 pentru Viitorul, galeria venita de la Ploiesti i-a cerut, din nou, demisia.

Sursa: Buna Ziua Iasi