Reteaua Corect

Liga I: FC Viitorul învinge CSU Craiova cu 1-0 și urcă pe primul loc

Scris de newsreporter in 08 Mai 2017 la 12:00, in Fotbal intern. 2409 vizualizari Intra in discutie TaguriCSU Craiova, FC Viitorul, primul loc shortlinkhttp://crct.ro/nqH5

FC Viitorul Constanța a urcat pe primul loc în clasament, după ce a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, la Pitești, într-un meci din etapa a noua a fazei play-off a Ligii I de fotbal, transmite Agerpres.

Sursa imagine: cuzanet.ro

Florinel Coman (51) a marcat singurul gol al partidei.

Gheorghe Mulțescu a început cu mai mulți jucători care nu sunt titulari de drept, precum fundașul Bucurică și tinerii Andrei Vlad, Robert Petre și Alexandru Popescu, iar după 20 de minute Radu Bîrzan a intrat în locul lui Bucurică. Un alt tânăr fotbalist, Vladimir Screciu, a fost integralist, iar Andrei Ivan a intrat la pauză.

Oaspeții au ratat mai multe ocazii, prin George Țucudean (9, 48), Cristian Ganea (10, 24), Aurelian Chițu (20, 33), în timp ce craiovenii au avut oportunități prin Andrei Ivan (58, 63 și 64).

FC Viitorul și-a luat revanșa după ce a pierdut cu Craiova pe teren propriu (0-1).

FC Viitorul va deveni campioană dacă va câștiga meciul cu CFR Cluj din ultima etapă, de pe teren propriu.

CS Universitatea Craiova — FC Viitorul Constanța 0-1 (0-0), stadion "Nicolae Dobrin'' — Pitești
A marcat: Florinel Coman (51).
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (București)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF