Reteaua Corect

Liga I, etapa a 4-a: Dinamo - Rapid 3-2

Scris de Bogdan Gheorghe in 15 august 2010 la 19:22, in Fotbal intern, Sports. 32 vizualizari Intra in discutie Taguri3-2, dinamo - rapid, etapa a 4-a, liga I shortlinkhttp://crct.ro/n4JS

Meci de zile mare in “Groapa”, cu goluri multe si o rasturnare spectaculoasa de scor. Rapid a condus cu 2-0 la pauza, ratand si alte ocazii uriase, dar Dinamo a revenit si a intors partida in primele 20 de minute din repriza a doua, ducand scorul la 3-2.

Inceput inca dinainte de fluierul de start, prin razboiul dintre cele doua galerii purtat pe strazile Bucurestiului, derby-ul dintre Dinamo si Rapid si-a respectat statutul, spectacolul fiind la loc de cinste. Giulestenii au inceput tare si au deschis scorul prin Herea (minutul 14), singur cu poarta goala dupa o faza facuta de Bozovic pe stanga. Acelasi Herea a ratat apoi din cativa metri, dar s-a revansat cu golul doi, dupa ce l-a ridiculizat pe Moti (minutul 42). La pauza, Andone a facut mutarea meciului: L. Ganea in locul lui A. Cristea. Noul intrat a reusit “dubla”in doar 17 minute. Mai intai a marcat cu capul, dupa o recentrare a lui M. Niculae (minutul 52), apoi a reluat simplu, dupa ce Bornescu a respins in fata un sut al lui Bazzi (minutul 62). Cireasa pe tortul “cainilor” avea sa o puna Torje (minutul 65 / foto gsp.ro), care a marcat un gol de senzatie: sut de la 25 de metri, de pe dreapta, direct la vinclu! A venit randul giulestenilor sa alerge dupa egalare, dar Sumudica nu a fost la fel de inspirat ca And one. De mentionat revenirea in teren in tricoul alb-rosu pentru Danciulescu, acesta intrand in locul capitanului Marius Niculae. (M.G.)

Dinamo - Rapid 3-2 (0-2)

A marcat: L. Ganea (52, 62), Torje (65) / Herea (14, 42).

Stadion: “Dinamo”; spectatori: 10.000.

Dinamo: Naumovski – Homei, Moti, Garat, Bazzi – D. Kone (60 N’Doye), Margaritescu – Torje, Ad. Cristea, A. Cristea (46 L. Ganea) – M. Niculae (80 Danciulescu).

Rapid: Bornescu – Rui Duarte, Marcos Antonio, M. Constantin, Ezequias – Herea (83 Veronezi), N. Grigore, C. Lazar, Bozovic (66 Cassio) – Spadacio – Sburlea (78 Raduta).

Cartonase galbene: Torje (31), Garat (44, 90+3), L. Ganea (90) / N. Grigore (39), C. Lazar (76), Veronezi (90), M. Constantin (90+1)

Au arbitrat: Cristian Balaj – Zoltan Szekely, Ionel Popa.