Reteaua Corect

Liga I, etapa a 4-a: CFR Cluj - Astra Ploiesti 2-2

Scris de Bogdan Gheorghe in 13 august 2010 la 19:40, in Fotbal intern, Sports. 26 vizualizari Intra in discutie Taguri2-2, cfr cluj - astra, etapa a 4-a, I, liga shortlinkhttp://crct.ro/n4K3

Surpriza la Cluj-Napoca, acolo unde campioana CFR nu a reusit decat un egal in fata Astrei Ploiesti, in primul meci din etapa a 4-a a Ligii I. Astra, ultima clasata dupa trei etape, a deschis scorul, dar CFR a reusit sa revina si sa preia conducerea. Cand nimeni nu se mai astepta, prahovenii au egalat pentru o o remiza care agita si mai mult apele la CFR.

Ardelenii au inceput in forta, decisi sa transeze devreme soarta meciului. Cu internationalii Deac si Panin in tribuna, si cu G.Muresan doar pe banca de rezerve, clujenii au ratat primele ocazii, dar Astra a a fost echipa care a lovit decisiv. Patrascu a marcat cu capul, dupa ce Nuno Claro a respins un sut al lui Stan, bine servit de Fatai (minutul 21). CFR a replicat imediat, iar Bastos a nimerit transversala dintr-o lovitura libera. A fost prefata golului egalizator, marcat de Traore, cu o lovitura de cap (minutul 37). Acelasi Traore avea sa rateze apoi de doua ori din pozitie de liber cu portarul advers, dar tot el l-a servit excelent pe Bud pentru golul de 2-1 (minutul 79). Se parea ca meciul este jucat, dar Fatai, care ratase la 1-1 o mare ocazie, s-a revansat cu golul de 2-2 (minutul 84). (M.G.)

CFR Cluj – Astra Ploiesti 2-2 (1-1)

Au marcat: Traore 37, Bud 79 / Patrascu 21, Fatai 84.

Stadion: “Dr. Constantin Radulescu”; spectatori: 5.000.

CFR: Nuno Claro – Tony, Cadu, Piccolo, Edimar – E. Dica (56 E. Kone), Dani, Bastos (77 Hora), Culio – Bjelanovic (23 Bud), Traore.

Astra: Ebede – Mihalache, Nogo, Rohat, E. Craciun – Stratila (73 E. Tudor), Seto, Patrascu, A. Stan (40 Florea) – Popara (57 Bornosuzov), Fatai.

Cartonase galbene: Bjelanovic (17), Tony (54), Dani (74), Bud (83), Traore (84), Piccolo (90) / E. Craciun (32), Fatai (48), Bornosuzov (70)

Au arbitrat: Teodor Craciunescu – Florin Paunescu, Petru Gaspar.