Reteaua Corect

Liga I, etapa a 3-a: FCM Tg. Mures - Unirea Urziceni 1-0

Echipa antrenata de Adrian Falub s-a impus in meciul contra vicecampioanei Romaniei si isi trece in cont prima victorie din istorie in Liga 1. Ialomitenii nu se regasesc dupa plecarea lui Meme Stoica si eliminarea din Liga Campionilor de catre Zenit Sankt Petersburg si bifeaza inca un meci fara succes.

Partida a inceput in nota de dominare a elevilor lui Ronny Levy care au avut cateva ocazii de a marca la suturile lui Frunza (15) si Brandan (24, 33). Replica muresenilor a fost slaba, ei s-au multumit doar sa opreasca atacurile Unirii. Repriza secunda a debutat cu un ritm al jocului mai alert. La sapte minute de la reluare, ardelenii au beneficiat de un corner executat foarte bine de Fl. Dan pentru lovitura de cap a lui Matei, care a inscris pentru 1-0 (52). Ca si cand nu ar fi fost de ajuns primirea golului, Urziceniul ramane in inferioritate dupa eliminarea lui Maftei care l-a lovit cu pumnul pe Casquero. Pana la final, ialomitenii au atacat careul gazdelor, insa fara vreun rezultat pe tabela. Elevii lui Falub s-au multumit sa contraatace taios, reusind astfel sa-si creeze alte cateva ocazii bune de a majora scorul prin Stanga (79) si Didi (85). Esecul oaspetilor este primul dupa o serie de 18 meciuri in care Urziceniul nu mai cunoscuse gustul amar al infrangerii. (A.M.)

FCM Targu Mures – Unirea Urziceni 1-0 (0-0)
A marcat: Dan Matei (52)
Stadion: „Trans-Sil”; spectatori: 5000
FCM Targu Mures: R. Danalache - D. Matei, Cordos, Fl. Moldovan, Topici (Balalau 82) - Vagner, Casquero (Stinga 76), Fl. Dan, D. Roman – Stere (Didi 64), Vancea. Antrenor: Adrian Falub
Unirea Urziceni: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, Maftei, P. Marin (46 Bordeanu) - S. Frunza, L. Marinescu, Paduretu (54 Neaga), Brandan – Onofras (75 Rusescu), Bilasco. Antrenor: Ronny Levy
Cartonase galbene: Alexandru Vagner (33), Roman (43), Casquero (49), Stere (60), Fl. Moldovan (68), Stinga (82), Didi (90+1) / Arlauskis (33), Onofras (50), Paduretu (51)
Cartonase rosii: Maftei (49)
Au arbitrat: Sebastian Coltescu – Bogdan Velicu, Vladimir Urzica