Reteaua Corect

Liga I, etapa a 3-a: FC Timisoara - CFR Cluj 3-2

Formatia de pe Bega a invins pe CFR Cluj si isi mentine invincibilitatea pe teren propriu in fata campioanei en-titre. Timisorenii au intors rezultatul, dupa ce oaspetii deschisesera scorul prin Bjelanovic.

Cele doua echipe au oferit un spectacol fotbalistic placut prin rasturnarile de scor de pe tabela si prin numarul de goluri marcate. Timisoara a inceput in forta partida de pe stadionul Dan Paltinisanu, ratand o mare ocazie chiar in minutul 4, prin Axente, care a tintit bara lui Nuno Claro. Minutul 21 aduce o alta ocazie in dreptul lui Poli, de aceasta data Magera trimitand balonul cu capul putin pe langa poarta clujenilor. Si cum in fotbal ocaziile se razbuna, CFR-ul a trecut in avantaj gratie reusitei semnate de Bjelanovic (27) in urma unei greseli mari in defensiva a lui Sepsi. La nici trei minute de la deschiderea scorului, gazdele au egalat prin Curtean (30), care a sutat la coltul scurt din marginea careului mare. Oaspetii nu s-au trezit dupa golul primit si au mai incasat unul in minutul 38, cand Axente l-a driblat pe Nuno Claro si a inscris cu poarta goala. Partea a doua a jocului a adus in prim plan o echipa gazda bine organizata in teren, care a s-a aparat exact si a inchis toate culoarele spre propria poarta. Timisorenii s-au desprins pe tabela in minutul 61, cand Curtean a reusit dubla in urma unui contraatac purtat de Axente. Si cand toata lume se pregatea sa plece acasa, Clujul a redus din diferenta in minutele de prelungire Kone (92+2) care a profitat de o greseala a defensivei timisorene. Scor final, 3-2 pentru Timisoara, care obtine prima victorie in campionat, in timp ce clujenii bifeaza primul esec din actuala stagiune. (A.M.)

FC Timisoara – CFR Cluj 3-2 (2-1)
Au marcat: Curtean (30, 61), Axente (38) / Bjelanovic (27), Kone (90+2)
Stadion: „Dan Paltinisanu”, Timisoara; spectatori: 20.000.
Poli Timisoara: Taborda - Luchin, Scutaru, Cisovski, Sepsi - Alexa, Bourceanu – Curtean (79 Zicu), Magera, Goga (86 Mera) – Axente. Antrenor: Vladimir Petrovic.
CFR Cluj: Nuno Claro - Piccolo, Cadu, Muresan - Panin, Culio, Dani (71 E. Kone), Edimar – Hora (89 Alcantara), Bjelanovic, Deac (66 Traore). Antrenor: Andrea Mandorlini.
Cartonase galbene: Cisovski (15), Sepsi (60), Taborda (82) / Muresan (48), Panin (80)
Au arbitrat: Alexandru Deaconu - Sebastian Gheorghe, Radu Ghinguleac.