Reteaua Corect

Liga I, etapa a 3-a: FC Brasov - Steaua 1-1

Brasovul a reusit sa smulga o remiza in meciul cu Steaua in ultimele minute de joc. Echipa din Ghencea a condus pe tabela pana in minutul 89, cand Ilyes a reusit sa marcheze golul egalizator pentru stegari dintr-un penalty facut de Stanca. Victor Piturca nu a stat pe banca oaspetilor, locul sau fiind luat de secundul Eugen Neagoe.

In debutul partidei s-a jucat mai mult la mijocul terenului, echipele tatonandu-se reciproc. Prima mare ocazie a meciului a apartinut brasovenilor, prin Vali Badea, care a sutat putin pe deasupra poartii lui Stanca (19). Stelistii nu s-au lasat mai prejos si au replicat prin Bogdan Stancu, al carui sut a fost scos greu de Minca (24). Repriza secunda a inceput cu ros-albastrii la carma jocului, care nu au gasit insa drumul spre gol. Elevii lui Isaila s-au multumit doar sa stopeze atacurile Stelei, aratand ca ar fi fost multumiti cu un rezultat de egalitate. Jocul i-a pedepsit pe brasoveni care s-au vazut condusi in minutul 66. Stancu a executat o lovitura libera, Minca a respins balonul in bara de unde a ricosat la Nicolita, care a sutat puternic sub transversala. La scorul de 0-1, gazdele au calcat pedala de acceleratie pentru a reusi egalarea. Rusu a fost la un pas de a marca in minutul 82, dar Stanca s-a opus. Si cand nimeni nu se astepta, in minutul 89, Brasovul a obtinut un penalty dupa un fault facut de portarul stelist, care a si vazut cartonasul rosu. Ilyes a transformat pentru 1-1 si meciul s-a incheiat la egalitate. Este primul egal in actuala editie de campionat atat pentru brasoveni, cat si pentru stelisti, ambele echipe venind dupa doua victorii consecutive. (A.M.)

FC Brasov – Steaua 1-1 (0-0)
Au marcat: Ilyes (90+1) / Nicolita (66)
Stadion: „Tineretului”; spectatori: 15000
FC Brasov: Mincă - Voicu, Rusu, Oros, Cr. Ionescu - Chipciu, Ilyes, Cristescu, William (34 Badoi) - Hadnagy, Vali Badea (58 Dedu). Antrenor: Daniel Isaila
Steaua Bucuresti: Stanca - Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevic - Dorel Stoica - Nicolita, Radut, Pacurar (Tatarusanu 89), Tanase - B. Stancu (85 Surdu). Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonase galbene: Oros (20), Williams (23), Voicu (83) / Abrudan (26)
Cartonas rosu: Stanca (89)
Au arbitrat: Cristian Balaj – Dorin Mudura, Catalin Savu