Reteaua Corect

Liga I, etapa a 3-a: Astra Ploiesti - Gaz Metan Medias 0-2

Echipa antrenata de Cristi Pustai a obtinut o noua victorie, in urma careia mediesenii urca pe primul loc, iar atacantul brazilian Eric ajunge la un record destul de greu de atins: sase goluri marcate in trei etape, cate doua in fiecare meci, dintre cele sapte reusite in acest sezon de echipa sa.

Partida jucata la Ploiesti l-a avut in prim plan pe jucatorul oaspetilor, Eric de Oliveira, care a punctat de doua ori pe tabela de marcaj si a adus inca trei puncte in contul formatiei oaspete. Daca in debutul partidei Astra a inceput tare, beneficiind de patru cornere consecutive la poarta lui Plesca, Gazul a echilibrat jocul si a obtinut o lovitura de pedeapsa transformata de Eric (20) . Cum era de asteptat, ploiestenii muta jocul in careul Mediasului, incercand egalarea. Golul vine pentru Astra in minutul 42, dar este anulat pe motiv de ofsaid, astfel ca oaspetii au intrat la cabine in avantaj. Mitanul secund consemneaza ocazii la ambele porti, fara insa vreun rezultat pe tabela. Cea mai mare ocazie pentru gazde este ratata de Bornosuzov al carui sut din lovitura libera este scos de pe linia portii de jucatorii lui Pustai (62). Ratarea aceluiasi Eric din minutul 75 avea sa prevesteasca desprinderea oaspetilor, care marcheaza prin omul lor de gol pentru 2-0 (84). In minutele de prelungire ale meciului, Litu iroseste o alta mare ocazie cand este blocat de portarul Astrei din drumul spre gol. In urma acestui rezultat, Gazul urca pe primul loc, cel putin pentru cateva ore, pana la meicul lui Dinamo, in timp ce Astra se afunda, iar postul lui Mihai Stoichita este tot mai periclitat. (A.M.)
Sursa foto: gsp.ro

Astra Ploiesti – Gaz Metan Medias 0-2 (0-1)
A marcat: / Eric (20, 84)
Stadion: „Astra”; spectatori: 600
Astra Ploiesti: Ebede - Matel, Ov. Mihalache, Rohat, V. Sandu - Stratilă, Bornosuzov, Takayuki (65 Fatai), V. Dinu I – Lukacs (53 Mihalcea) , Cl. Tudor (58 Popara). Antrenor: Mihai Stoichita.
Gaz Metan: Plesca - Trtovac, Fl. Lazar, Akaki, Marovici - A. Munteanu (63 R. Zaharia), C. Todea, Hoban, Pirvulescu – Eric (85 Kubala), Aganovici (87 Litu). Antrenor: Cristi Pustai.
Cartonase galbene: Ebede (19), Dinu (37), Mihalache (67), R. Zaharia (90)
Au arbitrat: Radu Petrescu - Iulian Radu, Florin Stanescu