Reteaua Corect

Liga I, etapa 1: FC Timisoara - Gloria Bistrita 2-2

Scris de Bogdan Gheorghe in 24 iulie 2010 la 18:18, in Fotbal intern, Sports. 365 vizualizari Intra in discutie Taguri2-2, etapa 1, liga I, timisoara-bistrita shortlinkhttp://crct.ro/n4IC

Meci spectaculos pe Bega, cu ambele echipe aflate la conducere, cu inca doua goluri anulate, cate unul fiecarei echipe, si cu o remiza in final. Cosmin Contra (Timisoara) si Vali Nastase (Bistrita) au fost eliminati.

FC Timisoara a pornit cu stangul in campionat, remizand pe teren propriu cu Gloria Bistrita, echipa pe care de obicei nu avea probleme in a o invinge. Gazdele au deschis scorul destul de repede, prin Goga, insa abia din acel moment Gloria a inceput sa-si arate coltii. Echipa lui Laurentiu Reghecapmf, debutant pe banca tehnica, a reusit repede egalarea, iar apoi chiar a condus ostilitatile pana la pauza, avand chiar un gol anulat, la o faza incurcata in careul Timisoarei. In repriza a doua au fost doua minute de foc: Gloria a primit corect un penalty, transformat de Coroian, apoi Contra a avut ceva de reprosat autorului golului si a fost eliminat. Cu cinci minute inainte de final echilibrul numeric s-a restabilit prin eliminarea lui Vali Nastase, pentru atac violent la un adversar. In faza imediat urmatoare, Magera a transformat frumos o lovitura libera. Timisoara a presat pana in final, dar nu a mai reusit decat un gol anulat, pentru o preluare cu mana a lui Tames.