Reteaua Corect

Liga 1, etapa a 5-a, FC Vaslui – Steaua 0-3

Scris de Andrei Militaru in 22 august 2010 la 20:48, in Fotbal intern, Sports. 79 vizualizari Intra in discutie Tagurietapa a 5-a, fc vaslui, liga 1, steaua shortlinkhttp://crct.ro/n4KK

Steaua a obtinut cea mai categorica victorie din acest campionat impotriva formatiei FC Vaslui, intr-un meci contand pentru etapa a 5-a din liga I. Oaspetii nu le-au dat nici o sansa moldovenilor lui Porumboiu, marcand ori de cate ori au avut ocazia. Romeo Surdu, inlocuitorul lui Kapetanos in avanposturi, a reusit o “dubla”.

Ros-albastrii au avut un debut excelent de meci, reusind sa deschida scorul prin Surdu, la doar cinci minute dupa fluierul de start al partidei. Dupa marcarea golului, Steaua nu s-a retras in defensiva si a mai avut cateva ocazii de a inscrie. Cu un sistem de pase foarte precis, elevii lui Dumitrescu nu le-au dat posibilitatea vasluienilor sa-si faca jocul, astfel ca la pauza echipa din Ghencea a intrat in avantaj. Ca si in prima repriza, oaspetii au intrat montati in joc si au marcat al doilea gol prin Stancu, imediat dupa startul partii a doua. Eficacitatea ofensivei Stelei s-a vazut la urmatoarea faza de atac a militarilor, cand Surdu a marcat din nou pentru un sec 0-3. La acest scor, echipa stelista a redus turatia motoarelor, in timp ce vasluienii nu au reusit sa marcheze nici macar golul de onoare. Gratie acestei victorii, ros-albastrii urca pe locul doi al clasamentului, acumuland 13 puncte, la fel ca si echipa din fruntea ligii I, Dinamo, iar Ilie Dumitrescu bifeaza a treia victorie consecutiva pe banca Stelei, insa, cu siguranta, pe cea mai importanta, in fata unei echipe care si-a anuntat candidatura la titlu prin investitiile facute si in aceasta vara. De partea cealalta, Lopez Caro, antrenorul “galatic” al vasluienilor, are probabil orele numarate la carma echipei patronate de Porumboiu. (A.M.)

Sursa foto: gsp.ro
FC Vaslui – Steaua Bucuresti 0-3 (0-1)
Au marcat: Surdu 5, 54, Stancu 46
Stadion: “Municipal” – Vaslui; spectatori: 13.000.
FC Vaslui: Kuciak – Milanov, Papp, Rivas, H. Luz – Sanmartean, Genchev, Campano (59 D. Pancu), R. Costin (59 Gheorghiu), Wesley – Pouga (76 Adailton). Antrenor: Lopez Caro.
Steaua: Tatarusanu – Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevici – Radut (76 Gardos), D. Stoica, Bicfalvi, Tanase (68 Pacurar) – Surdu (84 Matei), Stancu Antrenor: Ilie Dumitrescu.
Cartonase galbene: Milanov (43), Papp (87) / Tanase (26), Pacurar (76), Latovlevici (90)
Au arbitrat: Ovidiu Hategan – Ionel Popa, Zoltan Szekely.