Reteaua Corect

Hajduk Split – Dinamo 3-0

Dupa 3-1 in meciul tur, Dinamo a pierdut clar in deplasarea din Croatia si a ratat calificarea in play-off-ul Europa League, desi Andone avertizase asupra valorii adversarului.

Start perfect de partida pentru gazde, croatii reusind sa deschida scorul inca din minutul 12. Vukusic a trecut usor de Moti si a sutat la coltul scurt, pacalindu-l pe Curca. Peste numai 10 minute, Hajduk a majorat diferenta prin Brkljaca, dupa o neintelegere intre N’Doye si portarul dinamovist. Pana la pauza gazdele au mai marcat o data, Tomasov sutand excelent de la 25 de metri. Croatii nu au mai fortat in repriza secunda preferand sa lase initiativa dinamovistilor. Elevii lui Ioan Andone au atacat insa steril si nu au marcat nici macar golul care ar fi dus meciul in prelungiri.

Hajduk Split – Dinamo 3-0 (3-0)
Au marcat: Vukusic 12, Brkljaca 22, Tomasov 38
Stadion: Gradski: Spectatori: 25.000

Hajduk: Subasic – Oremus, Maloca, Buljat, Strinic – Andric – Tomasov (Rezic 77), Brkljaca (Trebotik 70), Ibricic – Vukusic (Vejic 88), Anas Sharbini. Antrenor: Stanko Poklepovic

Dinamo: Curca – Scarlatache, Moti, Garat (Homei 28), Pulhac – N’Doye, Kone – Torje (C. Munteanu 70), Ad. Cristea, L. Ganea – Niculae (An. Cristea 61). Antrenor: Ioan Andone
Cartonase galbene: Ad. Cristea (35), N’Doye (75), Homei (85) – Ibricic (41), Subasic (82)

Arbitri: Carlos Xistra – Serafim Baia Nogueira, Luis Miguel Cordas Tavares