Reteaua Corect

FC Steaua - CFR Cluj 2-0, în play-off

Scris de newsreporter in 13 martie 2017 la 11:33, in Fotbal intern. 124 vizualizari Intra in discutie Taguricfr cluj, fc steaua, play-off shortlinkhttp://crct.ro/nqiN

FC Steaua București a învins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-0 (0-0), duminică-seară, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din prima etapă a fazei play-off a Ligii I de fotbal, transmite Agerpres.

Sursa imagine: dozadebine.ro

Steaua s-a impus grație golurilor marcate pe finalul jocului de Harlem Eddy Gnohere (84) și Ovidiu Popescu (90+1).

Meciul a fost unul spectaculos, iar Steaua a făcut cel mai bun joc al său din 2017.

În prima repriză, oaspeții au avut o bară în minutul 12, când șutul lui Billel Omrani a fost deviat de Niță în bară transversală. Și Steaua a avut o bară, prin Ov. Popescu (36), din lovitură liberă.

După pauză, clujenii au ratat o mare ocazie prin Adrian Alexandru-Păun (62), care a scăpat singur cu portarul dintr-o poziție suspectă de ofsaid, însă a fost neatent și a scăpat balonul de sub control. Un minut mai târziu, Florin Tănase (Steaua) a irosit una dintre cele mai mari ocazii de gol din acest campionat, reluând peste poartă din doar 3 metri. Denis Alibec (69) a avut și el o situație bună, dar a tras pe lângă poartă.

Steaua a deschis scorul în min. 84, prin francezul Harlem Eddy Gnohere (84), din centrarea lui Gabi Enache. Ovidiu Popescu a închis tabela (90+1), dintr-o lovitură liberă executată de pe partea stângă, în vinclul porții lui Mihai Mincă.

Steaua a trecut pentru moment pe primul loc al clasamentului.

În sezonul regulat, CFR a câștigat cu 2-1 la București, iar partida de la Cluj-Napoca s-a încheiat la egalitate, 2-2.

CFR venea după patru victorii consecutive. Steaua este neînvinsă de șapte etape, dar aceasta este abia a treia victorie.

FC Steaua București — CFR 1907 Cluj 2-0 (0-0), ''Arena Națională'' — București
Au marcat: Harlem Eddy Gnohere (84), Ovidiu Popescu (90+1).
Arbitru: Radu Petrescu; arbitri asistenți: Adrian Radu Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu; arbitru de rezervă: Marius Avram (toți din București)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galați) — CCA, Paul Mincu (București) — LPF