Reteaua Corect

Euro: Ungaria, Slovacia și Scoția s-au calificat la turneul final

Scris de newsreporter in 13 noiembrie 2020 la 12:42, in Sports. 664 vizualizari Intra in discutie Tagurieuro, scotia, slovacia, turneu final, ungaria shortlinkhttp://crct.ro/nwWM

Reprezentativele Ungariei, Slovaciei și Scoției s-au calificat la Campionatul European de fotbal, joi seară, câştigând la baraj împotriva Islandei, Irlandei de Nord, respectiv Serbiei.

Ungaria a câştigat cu scorul de 2-1, după ce Islanda a condus aproape pe toată durata partidei. Oaspeţii au deschis scorul prin Sigurdsson ('11), însă Nego (‘88) şi Szoboszlai (‘90+2) au adus calificarea gazdelor.
Echipa Ungariei va juca la Campionatul European în grupa F, alături de Portugalia, Franţa şi Germania.

Slovacia a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în fața Irlandei de Nord. După 90 de minute, scorul era 1-1 [(au înscris Kucka '17 și Skriniar '88 (autogol)], iar Duris a marcat golul decisiv în minutul 110.

În Grupa E a Campionatului European, Slovacia se va confrunta cu Spania, Suedia și Polonia.

Câștigătoarea partidei dintre Serbia și Scoția a fost decisă la loviturile de departajare. După 120 de minute, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 1-1 (Jovic a egalat pentru sârbi în minutul 90, după ce Christie a deschis scorul în minutul 52). Scoțienii s-au impus cu 5-4 la penaltiuri, Mitrovic fiind singurul jucător care a ratat.

La Euro, Scoția se va duela în Grupa D cu Anglia, Croația și Cehia.