Reteaua Corect

După David Popovici, România are o nouă rachetă: Bianca Costea a luat aurul la 50 de metri liber

Scris de newsreporter in 05 septembrie 2022 la 07:40, in Sports. 414 vizualizari Intra in discutie Taguriaur, Bianca Costea, David Popovici, inot, românia shortlinkhttp://crct.ro/nA7l

Sportiva Bianca Costea a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 50 metri liber, la Campionatul Mondial de nataţie pentru juniori, relatează Știripesurse.

Ea a încheiat cursa în 25 de secunde şi 35 de sutimi.

Sportiva pregătită de Adrian Rădulescu a fost urmată pe podium de italiencele Sara Curtis (25.53 s) şi Matilde Biagotti (25.60 s).

În finala probei de 1.500 m liber de la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, Vlad Stancu, sportivul pregătit de Iulia Becheru ,a cucerit medalia de bronz. Timpul său din finală a fost de 15:17.97 min.

Este a treia medalie pentru Vlad Stancu la Lima, după argintul de la 400 m liber şi bronzul de la 800 m liber.

Tot duminică, David Popovici a câştigat medalia de aur la 100 metri liber.