Reteaua Corect

Euro 2012: Italia a invins Anglia prin loviturile de departajare

Scris de Mirela C in 25 iunie 2012 la 09:39, in Cupe europene. 576 vizualizari Intra in discutie Tagurianglia, departajare, invins, italia, loviturile shortlinkhttp://crct.ro/nhFy

Italia se va intalni cu Germania in semifinalele Campionatului European de Fotbal. Asta dupa ce a obtinut victoria prin loviturile de departajare la Kiev, Ucraina. Omul meciului a fost portarul Italiei Gianluigi Buffon.

Sursa imagine: dw.de

Italia nu a lasat nicio indoiala asupra intentiilor sale de atac.

Prima sansa a Azzurrilor a aparut in minutul 3 al partidei cand Daniele de Rossi, printr-un sut de la distanta l-a invins pe portarul engelz Joe Hart dar a ricosat din stalpul portii.

Doar doua minute mai tarziu, insa, Anglia ar fi preluat conducereadupa un sut energic al lui Glen Johnson.

Buffon a venit cu una din salvarile lui patentate.

Italia incepe sa atace pe partea stanga alui Johnson, si a prins treptat trei „lei” in propria jumatate de teren.

Azzuri au avut 12 goluri pe poarta in prima repriza a meciului, dar multe diontre ele au fost de la distanta, iar meciul a ramas la acelasi scor, de 0-0, la pauza.

Italia aproape ca a insfacat imediat conducerea meciului dupa startul celei de a doua reprize.

Wayne Rooney aproape ca a furat victoria pentru Anglia in ultimele minute de joc ale timpului regulamentar de joc.

Dar meciul a intrat in prelungiri.

In cele doua reprize suplimentare, au fost in mod clar obosite.

Antonio Nocerino a crezut ca a inscris golul victoriei cu cinci minute inainte de fluierul final, dar arbitrii de tusa au semnalat pozitia sa de offside, iar golul a fost anulat.

Anglia a intrat prima la loviturile de departajare.

Ajunsi la penalty-uri, italienii se bazau pe experienta lui Buffon si nu s-au inselat.

Dupa ce Montolivo a ratat, a urmat o ratare a lui Young, iar apoi portarul lui Juventus a aparat penalty-ul decisiv batut de A. Cole trimitand Italia in semifinale.

meciul s-a incheiat cu scorul de 4-2.

Italia va intalni in semifinale Germania, joi, 28 iunie, la Varsovia, in Polonia.

Sursa: Deutsche Welle