Reteaua Corect

Anglia invinge Ucraina, Franta pierde, dar ramane in „carti”

Anglia a luptat din greu in finala din Grupa D, in meciul cu Ucraina, dar a facut suficient pentru a castiga cu 1-0 si a elimina co-gazdele. Franta a pierdut in fata Suediei, cu scorul de 2-0, dar cu toate acestea a avansat in sferturile de finala.

Sursa imagine: dw.de

Singurul gol, cel al lui Wayne Rooney din minutul 48, a fost de ajuns pentru Anglia sa invinga Ucraina in seara zilei de marti, precum si pentr a-si rezerva un loc in sferturile de finala.

Ucraina s-a bucurat in cea mai mare parte de posesie si de sprijinul puternic al multimii de spectatori de la Donetk, dar a suferit pentru un sfarsit de meci neizbutit.

Tragedia insa a lovit echipa ucrainiana in minutul 62 cand un dupa un sut al lui Marko Devic la poarta englezilor, golul nu a fost validat de catre asistentul arbitrului, care a fost in spatele jocului si nu a vazut cum mingea trece peste linia portii inainte ca John Terry sa o scoata din poarta.

"Asta a fost scopul. Am avut un gol furat de la noi. Acest fel de lucruri se pare ca se intample atunci cand joci cu echipe mari," a declarat dupa meci, Oleg Blokhin, antrenorul Ucrainei.

Anglia are propriile amintiri proaspete despre un gol care nu a fost validat - unul dat de Frank Lampard, in meciul cu  Germania, scor 4-1, in Cupa Mondiala din 2010 -iar incidentul de marti este de natura sa dea nastere unei dezbateri destul de aprinse.

In celalalt meci de seara trecuta, golurile lui Zlatan Ibrahimovic si Larsson Sebastian a dat Suediei sansa de a castiga cu 2-0 in fata Frantei, la Kiev.

„Les Bleus” au avut mai mult timp posesia (57%) si mai multe suturi pe poarta decat suedezii (10 la 7), dar nu le-au putut transforma.

"Noi nu am putut gasi o cale in seara asta. Suedia este o echipa mare, fizica si au reusit sa ne domine.," a declarat Hugo Lloris, portarul Frantei.

Cu toate ca a suferit o infrangere Franta merge in sferturile de finala si se va confrunta Spania castigatoarea Grupei C de sambata.

Anglia insa se va intalni, luni, cu ocupanta locului doi in Grupa C, Italia.

Cu toate cele 24 de meciuri ale stagiului grupelor terminate, turneul va lua o zi libera miercuri, dupa 12 zile consecutive de actiune.

Sursa: Deutsche Welle