Reteaua Corect

Chelsea, în finala Cupei Ligii Angliei după un meci nebun

Scris de newsreporter in 25 ianuarie 2019 la 12:55, in Sports. 978 vizualizari Intra in discutie Tagurichelsea, cupa ligii angliei, finala, meci, tottenham shortlinkhttp://crct.ro/ntVz

Chelsea s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei, după un meci nebun cu Tottenham. După 1-0 în tur pentru Spurs și 2-1 pentru Chelsea pe "Stamford Bridge", s-a trecut direct la loviturile de departajare, acolo unde jucătorii lui Maurizio Sarri au avut nervii mai tari și nu au ratat nicio lovitură de la punctul cu var, scrie HotNews.ro.

După 90 de minute de joc, scorul a fost 2-1 pentru Chelsea. Gazdele au condus cu 2-0, grație golurilor reușite de Kante (27') și Hazard (38'). Totteham a înscris în minutul 50 prin Llorente, egalând astfel scorul la general.
S-a trecut direct la loviturile de departajare, unde pentru Chelsea au marcat Willian, Azpilicueta, Jorginho şi David Luiz. Pentru oaspeți au transformat Eriksen şi Lamela, în timp ce Dier şi Lucas Moura au ratat.
În finală, Chelsea o va întâlni pe Manchester City (deținătoarea trofeului), care a trecut cu 10-0 la general de echipa de liga a treia Burton Albion (9-0 în tur, 1-0 în retur).
Ultimul act al Cupei Ligii Angliei se va disputa la 24 februarie, pe stadionul Wembley. Anul trecut, Manchester City a trecut în finală de Arsenal, scor 3-0.
City a câștigat Cupa Ligii Angliei în sezoanele 1969/1970, 1975/1976, 2013/2014, 2015/2016 și 2017/2018, în timp ce Chelsea s-a impus în sezoanele 1964/1965, 1997/1998, 2004/2005, 2006/2007, 2014/2015.