Reteaua Corect

Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt

Scris de newsreporter in 12 noiembrie 2022 la 12:00, in Sports. 353 vizualizari Intra in discutie shortlinkhttp://crct.ro/nArG

Dublul campion mondial David Popovici a obţinut o victorie detaşată în finala probei de 200 m liber, vineri, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni, anunță Agerpres. Popovici (CS Dinamo) a fost înregistrat cu timpul de 01 min 43 sec 06/100, mai rapid cu aproape patru secunde decât următorul clasat, Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca), 01 min 46 sec 59/100. Podiumul a fost completat de Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti), 01 min 49 sec 08/100, scrie Știripesurse.

Popovici obţinuse joi titlul naţional la 100 m liber, probă în care a doborât recordul naţional, cu în 46 sec 62/100. Fosta performanţă (46 sec 64/100) îi aparţinea colegului său Robert Glinţă.

La doar 14 ani, Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) şi-a trecut în palmares al doilea său titlu naţional la senioare, în proba de 200 m spate, după victoria de joi, de la 100 m spate.

Şi Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) şi-a trecut în palmares al doilea titlu naţional la Otopeni, la 100 m bras, după cel de joi de la 50 m bras.

Rezultatele finalelor de vineri:

MASCULIN

50 m bras

1. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:27:77

2. Emil Dăncăneţ (CSU Politehnica Timişoara) 00:28:04

3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 00:28:34

100 m spate

1. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:51:17

2. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:52:15

3. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 00:52:54

200 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 01:43:06

2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 01:46:59

3. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti) 01:49:08

400 m mixt

1. Cristian Lăpădat (CS Dinamo Bucureşti) 04:17:28

2. Robert Adam (SCM Bacău) 04:32:96

3. Nimrod Kalman Koncz (CSM Târgu Mureş) 04:35:74

FEMININ

50 m fluture

1. Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti) 00:27:34

2. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 00:27:64

3. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 00:28:02

200 m spate

1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 02:08:97

2. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 02:13:95

3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 02:15:16

100 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 01:07:68

2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 01:09:66

3. Tamara Ioana Lospa (ACS Euro Swimming Club Bucureşti) 01:11:69

800 m liber

1. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 08:55:75

2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 09:09:56

3. Ayanna Sorana Freciu (CSŞ Ploieşti) 09:23:90

 

 

Știripesurse

Intra in discutie:
Pentru a putea intra in discutie trebuie sa fii autentificat ca utilizator CorectNews.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.

Twitter is down for the moment!

CorectBusinessbeta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPoliticsbeta

Afla tot despre politica in cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocialbeta

Afla tot despre societate in cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScITbeta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSportsbeta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestylebeta

Afla tot despre felul de trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectDiasporabeta

Afla tot despre diaspora din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBooks »

Cumpara carti digitale la un pret mult mai bun decat cele clasice!

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Urmareste-ne pe:

© Copyright Corect 2010. Toate drepturile rezervate.