Reteaua Corect

Bute l-a facut KO pe Magee si a ramas campion mondial

Scris de newsreporter in 20 martie 2011 la 10:19, in Sports. 68 vizualizari Intra in discutie Taguribute, campion mondial, magee shortlinkhttp://crct.ro/ne6d

Pugilistul Lucian Bute si-a aparat titlul mondial IBF la categoria supermijlocie pentru a saptea oara consecutiv, dupa ce l-a invins pe irlandezul Brian Magee, prin KO tehnic in repriza a zecea, intr-un meci disputat, duminica, la Centre Bell din Montreal, relateaza Mediafax.

Debutul partidei dintre Bute si Magee a fost unul echilibrat, romanul castigand din primele patru reprize cu 10-9, iar in ce-a dea doua cei doi au fost la egalitate, 10-10. Repriza a cincea a fost una in care Bute a fost condus de adversarul sau, potrivit Mediafax. A urmat apoi repriza a sasea, in care Bute a devenit mult mai agresiv, iar in cea de-a saptea runda, romanul l-a trimis la podea pe Magee, cu celebra sa lovitura la ficat. Irlandezul a mai rezistat pana in repriza a zecea, cand Bute si-a trimis din nou adversarul la podea, dupa un upercut in barbie. De aceasta data, arbitrul Pete Podgorski a decis oprirea meciului.

Partida dintre Lucian Bute si Brian Magee s-a disputat la Bell Centre din Montreal. Romanul a intrat in ring pe melodia cantata de formatia U2, "Where the streets have no name", iar adversarul sau a fost acompaniat de Metallica, cu melodia "Whiskey on the jar".

Lucian Bute, in varsta de 31 de ani, are acum 28 de victorii la profesionisti si nicio infrangere. Magee, in varsta de 35 de ani, are 34 de victorii (24 prin KO), 4 infrangeri si un meci egal.

Lucian Bute a castigat centura mondiala IBF in 20 octombrie 2007, la Montreal, dupa ce l-a invins prin KO in repriza a 11-a pe columbianul Alejandro Berrio. Romanul si-a aparat pentru prima oara cu succes centura mondiala in 1 martie 2008, dupa ce l-a invins, prin KO tehnic in repriza a zecea, pe americanul William Joppy. Al doilea meci in care Lucian Bute si-a aparat centura a fost cu mexicanul Librado Andrade, la data de 24 octombrie 2008, la Bell Centre. Atunci, romanul s-a impus la puncte, dupa 12 reprize. Al treilea meci in care Lucian Bute si-a pus centura in joc a fost impotriva unui alt columbian, Fulgencio Zuniga, la 13 martie 2009, in care romanul l-a surclasat categoric pe adversarul sau, printr-un KO tehnic in repriza a patra. Bute si-a pus apoi din nou centura in joc, la 29 noiembrie 2009, la Quebec, in fata mexicanului Librado Andrade, pe care l-a trimis la podea dupa patru reprize.

Pugilistul roman si-a aparat pentru a cincea oara titlul mondial in fata columbianului Edison "Pantera" Miranda, intr-o gala ce a avut loc la 17 aprilie, la Centre Bell din Montreal (Canada). Dupa ce a castigat primele doua reprize, Bute a reusit sa-l puna la podea pe Miranda in runda a treia, columbianul fiind numarat de arbitru si nemaiputand continua meciul. Bute i-a "aplicat" lui Miranda un upercut de stanga in barbie, romanul fiind declarat invingator in minutul 1 si 22 de secunde din repriza a treia.

A sasea oara cand Lucian Bute si-a pastrat centura de campion mondial a fost la data de 16 octombrie, la Montreal, cand l-a invins tot prin KO pe americanul Jesse Brinkley. Romanul a reusit sa-l trimita la podea pe adversarul sau in repriza a noua.