Reteaua Corect

Vettel castiga la Interlagos, titlul mondial se joaca

Scris de Cristian Munteanu in 07 noiembrie 2010 la 22:14, in Auto&Moto. 210 vizualizari Intra in discutie Tagurialonso, f1, formula 1, hamilton, interlagos, vettel, webber shortlinkhttp://crct.ro/n6e6

Pilotul german s-a impus fara probleme in cursa braziliana, urcand pana pe locul trei in clasamentul general, si a reintrat cu sanse reale in lupta pentru titlul mondial. Webber, colegul lui Vettel de la Red Bull, a terminat pe locul secund, in timp ce Alonso (Ferrari) s-a multumit cu a treia treapta a podiumului.

Plecat din pole-position, Nico Hulkenberg (Williams), a fost imediat depasit de catre Sebastian Vettel, pilotul celor de la Red Bull urmand sa-si pastreze pozitia pana la sfarsitul cursei. Dupa desfasurarea primelor ture, si Webber a trecut de Hulkenberg, acesta din urma incepand sa se afunde spre mijlocul clasamentului cursei. Alonso a reusit si el sa treaca de Hamilton, in lupta pentru poztia a treia, iar aparitia safety car-ului (in urma unui accident al lui Liuzzi) i-a ajutat pe Button si pe Rosberg, cei care au castigat cele mai multe locuri, 6, respectiv 7,  raportat la pozitiile pe care le-au avut pe grila de start.

Inaintea ultimei curse din acest sezon de Formula 1, in Emiratele Arabe Unite, la Abu Dhabi, primii patru piloti din clasamentul general au sanse la castigarea titlului mondial, dar prima sansa o are Fernando Alonso, dublul campion al F1.