Reteaua Corect

Auto: Sebastien Ogier a câștigat a 85-a ediție a Raliului Monte Carlo

Scris de newsreporter in 23 ianuarie 2017 la 11:01, in Auto&Moto. 800 vizualizari Intra in discutie Taguriechipa, Raliul Monte Carlo, Sebastien Ogier shortlinkhttp://crct.ro/npUH

Pilotul francez Sebastien Ogier a câștigat cea de-a 85-a ediție a Raliului Monte Carlo, etapa a deschidere a Campionatului Mondial de raliuri (WRC) ediția 2017, obținând astfel primul succes alături de noua sa echipă, M-Sport/Ford, scrie Agerpres.

Sursa imagine: ziaruldesport.ro

Ogier l-a devansat cu 2min.15sec. pe finlandezul Jari-Matti Latvala (Toyota), în timp ce poziția a treia a fost ocupată de estonianul Ott Tanak (Ford), la 2min.57sec.8/10.

Echipajul format din pilotul român de origine italiană Simone Tempestini și copilotul italian Giovanni Bernacchini, pe Citroen DS3, aflat pe locul 56 la finalul zilei de vineri, nu a mai luat startul sâmbătă din cauza unor probleme mecanice.

Aceasta este a patra victorie consecutivă în cursa din principat pentru Ogier, cvadruplu campion mondial en titre, și a cincea din cariera sa, francezul apropiindu-se de recordul de șapte victorii deținut de compatriotul său Sebastien Loeb.

Ediția din acest a a Raliului Monte Carlo a fost umbrită de moartea unui spectator, lovit de bolidul Hyundai pilotat de neozeelandezul Hayden Patton, care a ieșit de pe traseu joi, în prima probă specială a cursei, care a fost anulată în urma acestei tragedii.

Victima, un cetățean spaniol în vârstă de 50 ani, se afla într-o zonă în care nu era permis accesul publicului, în ciuda faptului că măsurile de securitate prevăzute pentru acest sezon sunt mai stricte, pentru a răspunde creșterii în putere a bolizilor.

Duminică, organizatorii au fost nevoiți să anuleze ultima probă specială, din motive de securitate, după ce unii spectatori au pătruns în zonele neautorizate ale traseului.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de raliuri ediția 2017 va avea loc între 10 și 12 februarie, în Suedia.