Reteaua Corect
Ovidiu Ioanitoaia

Aproape de miracol

Scris de Ovidiu Ioanitoaia in 21 februarie 2020 la 12:31, in Sports. 1445 vizualizari Intra in discutie Taguricupa uefa, gruia, LaLiga, Lopetegui, sevilla shortlinkhttp://crct.ro/nvIk

Cine și-a închipuit că formația andaluză, cvintuplă deținătoare a Cupei UEFA, va rupe norii în Gruia s-a înșelat. Ea n-a reușit să se desprindă, deoarece campioana noastră s-a așezat inteligent în teren și nu s-a descoperit. Dar și pentru că Lopetegui a început fără 5-6 titulari. Unii menajați, alții aflați în formă slabă, eclipsă din pricina căreia Sevilla a câștigat numai trei partide din 10 susținute în 2020 și a alunecat pe locul 5 în LaLiga.

Cum clujenii, organizați și energici, au oferit o replică lipsită de complexe și de erori, a ieșit o repriză echilibrată. Jucată cu precădere în zona neutră, unde combatantele s-au dovedit mai degrabă egale. Totuși, cea mai mare ocazie a reprizei a aparținut spaniolilor, în minutul 34, în care mingea șutată de Suso și deviată de De Jong a mângâiat „transversala” lui Arlauskis.

Înțelegând că Sevilla nu e chiar o sperietoare în formula de joi seara, CFR a pornit vijelios după pauză. Deduc că, de regulă precaut, gata să sufle și în iaurt, Dan Petrescu s-a lămurit că echipa sa experimentată (nimeni sub 22 de ani, 4 componenți peste 32) își poate propune mai mult decât să aștepte, să stea la pândă și să nu ia gol.

Și ceea ce credeam c-ar fi de domeniul fanteziei, dacă nu și al miracolului, avea să se întâmple: Kounde a lovit balonul cu mâna în careu, iar Deac a transformat cu sânge rece penalty-ul confirmat de VAR. Și uite așa, din victimă sigură, CFR începea să creadă în minune!

Condusă, Sevilla parcă a luat foc. S-a năpustit în atac, a cerut fără succes 11 metri la Djokovici (mâna lipită de corp) și a intensificat presiunea. Simțind pericolul, „Bursucul” a răspuns cu veteranul Hoban în locul lui Păun ca să blindeze zona centrală, dar nici această mutare, nici cele care i-au urmat n-au ajutat la păstrarea rezultatului. Din păcate, dominarea iberică a devenit asediu și nou-intratul En-Nesyri a adus, deși la primul șut al Sevillei pe spațiul porții, o egalare logică (82). Egalare care, spre necazul tribunelor entuziaste, i-a răpit CFR-ului, vai!, chinuită în final, ocazia unei victorii imense. Scorul de 1-1 o menține pe campioana României în cursa calificării, cu șanse serios diminuate, însă reale. Despre asta vom mai vorbi.