B1 Tv este deținut în cote egale de Sorin Oancea și George Constantin Păunescu, om de afaceri român și tatăl renumitului regizor Bobby Marius Păunescu, acționarul societății. Agenția Națională de Administrare Fiscală a constatat, în vara anului 2022, că Sorin Oancea a delapidat fondurile televiziunii. În consecință, Bobby Marius Păunescu a cerut revocarea acestuia din funcția de administrator.
“ÎN ACEST MOMENT, SORIN OANCEA ESTE OFIȚER REZERVIST ÎN STRUCTURILE SERVICIILOR SECRETE ALE ARMATEI ROMÂNE. ACESTA A FOST RIDICAT ÎN GRAD DE MARIAN HAPĂU, FOSTUL ȘEF AL DIRECȚIEI GENERALE DE INFORMAȚII A ARMATEI. SORIN OANCEA A FOST ȘI ESTE OMUL LUI SILVIU PREDOIU, GENERAL ȘI FOST DIRECTOR INTERIMAR AL SIE”, A DEZVĂLUIT CRISTIAN RIZEA.
Potrivit politologului Cozmin Gușă, la B1 TV Channel SRL ar fi avut loc o „evaziune fiscală de proporții”.
“DOSARUL DE EVAZIUNE FISCALĂ AR FI FOST „FOLOSIT” PENTRU ANUMITE POZIȚIONĂRI ALE POSTULUI TV, IAR PRINCIPALUL „VINOVAT” AR FI SORIN OANCEA”, A DECLARAT COZMIN GUȘĂ ÎNTR-UN EDITORIAL LA GOLD FM.
Sorin Oancea nu este singurul ofițer activ al SIE în presa românească. Printre ei este și mogulul media Cristian Burci, deținătorul trustului de presă Adevărul Holding și acționar principal al mai multor televiziuni locale și naționale.
Pentru prima dată Cristian Rizea a dezvăluit că a participat la întâlnirile de la Monaco dintre mogul media Cristian Burci și Sorin Oancea.
“PENTRU MINE RĂMÂNE UN MISTER CĂ GEORGE CONSTANTIN PĂUNESCU, PROPRIETARUL B1 TV CHANNEL SRL, UN OM CU RELAȚII ÎN STRUCTURILE SERVICIILOR SECRETE DIN ROMÂNIA, I-A ÎNCREDINȚAT OFIȚERULUI SUB ACOPERIRE SORIN OANCEA MANAGEMENTUL TELEVIZIUNII”, A OPINAT CRISTIAN RIZEA.
sursă: realitateadinmoldova.md
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.