Reteaua Corect

Cine papă „lumină” de la Aspen

Scris de newsreporter in 04 decembrie 2021 la 11:44, in Social. 819 vizualizari Intra in discutie Taguriaspen, bârgăoanu, eurocomunicare, geoana, radu tudor shortlinkhttp://crct.ro/nyOb

„Mircea Geoană, codoșul sinecuriștilor de la bordelul Aspen Institute, a băgat-o pe neve pe nevasta lui Radu Tudor pe un post călduț la MAE. Ciucă, Rafila, Vlad Voiculescu, Radu Tudor și nevasta, Bârgăoanu de la Eurocomunicare și Innayeh, TOȚI papă „lumină” de la Aspen”, scrie Liviu Alexa pe Strictsecret.ro.

Nu m-am vorbit cu Cozmin Gușă, mă jur pe roșu, dar, într-o discuție avută azi cu Sorin Roșca Stănescu, exact asta îi spuneam, ce mi-a fost relatat că ar fi observat și Gușă: că Mircea Geoană este tartorul suprem al operațiunii de bastonare a presei neobediente, că întreaga opresiune împotriva jurnaliștilor Cozmin Gușă, Victor Ciutacu, Răzvan Dumitrescu, Sorin Roșcă Stănescu, Anca Alexandrescu, e coordonată de și prin Mircea Geoană, actualul secretar general adjunct al NATO, care se visează în 2024 președintele României~

Într-o intervenție pe care am avut-o acum două luni la emisiunea realizatoarei Anca Alexandrescu pe Realitatea Plus, am spus ceva interesant, și am dezvoltat ideea mai apoi în emisiunea cu Cozmin Gușă de pe Gold FM: că am informații foarte bune despre un anumit „proiect Mircea Geoană”, de care se ocupă niște „băieți serioși” din partea americanilor și care îl pregătesc pe acesta pentru prezidențiale, să vină lansat de la înălțimea funcției fără formă pe care o ocupă la NATO (românii idioți înghit orice) și să candideze. Am întrebat atunci sursa, un om foarte serios, care e misiunea principală a „grupului de lucru”, ce trebuie să „rezolve” cu Mircea Geoană, care e defectul lui numărul 1?

Am primit un răspuns șocant, dar foarte corect pentru cei ce îl cunosc pe actualul oficial al NATO: „Mircea Geoană are multe calități, dar are un defect devastator: se înconjoară de oameni proști”.

În 4 luni de existență, Strict Secret, proiectul meu de investigații, v-a demonstrat nu numai că merită să mă citiți, ci și că mă țin de cuvânt, că le dau în gură tuturor, indiferent de tabere, printr-un jurnalism asumat și argumentat. Ați aflat de la mine informații șocante pe care puțini ziaristi de top din București au avut curajul să le publice. Și vă zic: abia am început. Profit de audiența pe care o va avea acest articol, să fac un anunț: caut să măresc echipa. Am standarde înalte, care țin de profesie, dar mai ales de caracter. Caut însă oameni care să muncească din greu, ca mine: în 82 de zile de la înființarea Strict Secret, am publicat 61 de anchete și analize ELABORATE, nu răhățișuri de 1000 de caractere.

Nu caut vedete care să facă un „ou” o dată pe lună și apoi să trăiască din faima lui un an, așa cum fac prețioșii leneși de la Rise Project sau PressOne. Cine e interesat să mă caute.

Revenind la Geoană, a fost cu atât mai șocant episodul din vară, când, în mod cu totul surprinzător, Geoana a fost făcut de toată rușinea de reporterii Evenimentului Zilei care l-au surprins pe înaltul demnitar bând cantități însemnate de vin la o terasă, alături de „Mihaela, dragostea mea”, îndreptându-se ÎN ȘLAPI, ca un agarici din Ferentari, spre limuzină, și încălcând legea, urcând beat la volanul mașinii sale scumpe.

Primul insight pe care l-am dat, când am dezbătut cu Cozmin Gușă acest lucru pe Gold FM, a fost remarca mea că Lucian Pahonțu, șeful SPP, și-a bătut joc maxim de Geoană. Un demnitar de nivelul lui Mirciulică, discutăm de nr.2 în NATO, nu poate fi lăsat chiar la voia unor paparazzi, atunci când vine acasă, necum să fie lăsat să conducă beat. Pentru Geoană, SPP trebuia să facă un plan de securitate și protecție, iar asta nu s-a întâmplat. De ce? Ask Pahonțu.

În altă ordine de idei, e important să vă mai dezvălui un secret, așa, ca să fiți mai inteligenți de azi înainte, când veți citi Evenimentul Zilei. Pentru cei mulți care s-au întrebat de când se ocupă EvZ de paparazzi, o să va spun eu. De când ziarul de scandal Cancan și Radu Budeanu au rămas fără divizia adevărată de investigații și filaj de tip paparazzi, care a trecut cu cățel și purcel la Evenimentul Zilei. Nu pentru Dan Andronic, ci din cauza de Dan Andronic. În sensul că Elena Udrea, adevărata patroana a Evenimentului Zilei, își ia măsuri de precauție în cazul în care Dan Andronic va fi condamnat în dosarul ei și pregătește o tranziție pentru un alt management. Cine se află în spatele acestui management, o să vedem împreună, dar e clar că e cineva destul de important dacă a putut transfera cel mai tare „activ” al lui Cancan, mă refer la echipa de paparazzi. Să nu se înțeleagă de aici că îi doresc pârnaie lui Dan Andronic, chiar deloc.

Pozele obținute de paparazii plecați de la Cancan și ajunși la EvZ sunt o „comandă” spectaculoasă. Pentru aceste poze, domnul Geoană ar fi trebuit să primească drept răsplată măcar un dosar penal. Dar, fiindcă e cine e, batista nici măcar nu a mai apărut pe țambal.

Articol de Liviu Alexa

Continuarea pe Strictsecret.ro

Intra in discutie:
Pentru a putea intra in discutie trebuie sa fii autentificat ca utilizator CorectNews.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.

Twitter is down for the moment!

CorectBusinessbeta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPoliticsbeta

Afla tot despre politica in cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocialbeta

Afla tot despre societate in cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScITbeta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSportsbeta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestylebeta

Afla tot despre felul de trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectDiasporabeta

Afla tot despre diaspora din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBooks »

Cumpara carti digitale la un pret mult mai bun decat cele clasice!

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Urmareste-ne pe:

© Copyright Corect 2010. Toate drepturile rezervate.