Premierul s-a plâns și ceea ce se întâmplă în agricultură, cu aceleași argumente pe care le exprima Dragnea. Prim-ministrul liberal a anunțat și crearea unui Fond de Investiții, marele vis al fostului președinte social-democrat, potrivit stiripesurse.ro.
”Ce se poate produce în România competitiv, unde ai mână de lucru, trebuie încurajate companiile. Nu există un sprijin destul de mare al companiilor. Noi nu producem purceluși, îi importăm, nu producem fertilizatori, îngrășăminte chimice, avem mari probleme în agricultură.
Băncilor le-a convenit să împrumute statul, care bun plătitor, decât companiile. Vom lansa programul de susținere al marilor companii, pentru a primi credite. Garantăm un plafon de 15 miliarde, pe care putem chiar să îl creștem.
Facem un fond de investiții care fie va investi direct, fie se face partener cu alte companii private. Avem 100 de milioane pe care le-am identificat, mai căutăm 200 de milioane. Vrem să îl listăm pe bursă, dar vrem să îi arătăm capabilitatea. Vrem să facem un parteneriat cu Fondul European de Investiții, ca să ne dea credibilitate.”, a spus Ludovic Orban, luni seara, la Digi 24.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.