Prezent marți seară la o emisiune de la TVR, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a dezvăluit că discuţia dintre conducerile PNL şi PSD de la Vila Lac a avut ca subiect Ministerul Apărării.
S-a încercat, conform vicepremierului, găsirea unui succesor pentru demisionarul Vasile Dîncu.
Oficialul UDMR punctează că nu știe despre o propunere a PSD prin care partidul să renunţe la Ministerul Apărării şi să primească în schimb un alt portofoliu.
”M-au informat cei doi preşedinţi că au discutat despre situaţia de la Armată, de la Ministerul Apărării, ei trebuie să ştie ce au decis, alte amănunte nu le cunosc, nu ştiu, dar sunt convins că foarte repede ar trebui să se ajungă la o soluţie pentru că nu poţi să laşi Ministerul Apărării fără un titular la acest portofoliu.
Asta a fost discuţia lor, aşa m-au informat astăzi după-masă şi aştept şi eu nominalizarea ministrului Apărării în curând”, a spus Kelemen Hunor, marţi seară, la TVR Info.
Potrivit Newsweek.ro, numele a trei social-democraţi au fost anunțate pentru a prelua Apărarea, după demisia lui Vasile Dîncu: Mihai Tudose - fost premier, fost ministru al Economiei şi actual europarlamentar, Angel Tîlvăr - senator şi Titus Corlăţean- fost ministru de Externe. Digi 24.ro, care citează surse din coaliție, susține în schimb că PSD nu va desemna pe nimeni pentru postul de ministru al Apărării,urmând ca social-democrații să preia Ministerul Energiei, iar PNL să ia MApN.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.