Gabriel Resources (simbol bursier GBU), compania din spatele controversatului proiect de la Roşia Montană şi care a dat România în judecată la Centrul Internaţional pentru Soluţionarea Litigiilor de Investiţii (ICSID) al Băncii Mondiale pentru blocarea proiectului de exploatare auriferă, aşteaptă verdictul din dosar şi asta fac şi investitorii, având în vedere că pe 14 septembrie s-au încheiat audierile la Washington.
Compania a cerut la tribunalul internaţional despăgubiri de 4 mld. dolari din partea României pentru măsuri administrative care au blocat dezvoltarea proiectului, iniţiind arbitrajul în faţa ICSID în iulie 2015 în temeiul tratatelor bilaterale de investiţii Canada-România şi Regatul Unit-România şi motivând acţiunea cu refuzul ilegal al României de a autoriza proiectul.
Potrivit Yahoo Finance, prin recalcularea dobânzilor, suma ar ajunge la 6,5 mld. dolari, însă judecătorii urmează să decidă în termen de 120 de zile de la încheierea procesului, cu posibilitatea prelungirii cu încă 60 de zile, adică la începutul anului viitor, dacă şi cât va primi Gabriel Resources drept despăgubiri.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.