Reteaua Corect

Producătorul jocului Fortnite, amendat cu 245 de milioane de dolari

Scris de newsreporter in 20 martie 2023 la 10:01, in Business. 264 vizualizari Intra in discutie Taguriamenda, epic games, fortnite, microtranzacţii shortlinkhttp://crct.ro/nB33

Producătorul jocului Fortnite, Epic Games, trebuie să plătească o amendă de 245 de milioane de dolari pentru că a păcălit gamerii să plătească microtranzacţii şi când nu doreau să facă acest lucru, relatează Știripesurse.

Federal Trade Commission, autoritatea americană pentru pieţe şi concurenţă, a finalizat investigarea Epic Games pentru posibile strategii de design menite să păcălească utilizatorii în a plăti pentru microtranzacţii şi a decis că producătorul de jocuri trebuie să plătească o amendă de 245 de milioane de dolari, scrie news.ro.

Banii vor fi folosiţi pentru compensarea americanilor care au jucat Fortnite şi au fost înşelaţi în acest fel.

FTC spune că Epic a folosit ceea ce în industrie poartă denumirea „dark patterns” - un design creat special în aşa fel încât să determine utilizatorul să realizeze o anumită acţiune.

Companiile de tehnologie, inclusiv Meta şi Google, folosesc destul de frecvent şi astfel de dark patterns în cadrul propriilor produse pentru a determina utilizatorul să folosească anumite funcţii, care să slujească strategiilor de business ale acestora.

În cazul jocului Fortnite, investigatorii spun că interfaţa grafică şi meniul principal au fost special modelate pentru ca gamerii să facă microtranzacţii neintenţionate. Aceştia ajungeau să apese din greşeală un buton care ducea la cumpărarea unor obiecte virtuale.

Compania mai este acuzată că a facilitat achiziţiile făcute de copii fără acordul părinţilor şi că i-a ameninţat cu blocarea conturilor pe cei care iniţiau disputarea tranzacţiior neautorizate.

Ordinul FTC a devenit acum definitiv, după ce fusese anunţat iniţial în decembrie.

Epic nu este la prima abatere. Compania a acumulat până acum amenzi de peste jumătate de miliard de dolari, având de plătit alte 275 de milioane de dolari pentru colectarea datelor copiilor cu încălcarea legii.

Știripesurse

Intra in discutie:
Pentru a putea intra in discutie trebuie sa fii autentificat ca utilizator CorectNews.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.

Twitter is down for the moment!

CorectBusinessbeta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPoliticsbeta

Afla tot despre politica in cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocialbeta

Afla tot despre societate in cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScITbeta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSportsbeta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestylebeta

Afla tot despre felul de trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectDiasporabeta

Afla tot despre diaspora din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBooks »

Cumpara carti digitale la un pret mult mai bun decat cele clasice!

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Urmareste-ne pe:

© Copyright Corect 2010. Toate drepturile rezervate.