Reteaua Corect

Piaţa birourilor dă semne de revenire în cel de-al treilea trimestru

Scris de newsreporter in 12 octombrie 2020 la 13:00, in Business. 638 vizualizari Intra in discutie TaguriHoratiu Florescu, piața birourilor, revenire, trimestru shortlinkhttp://crct.ro/nwNh

Piaţa birourilor dă semne de revenire în cel de-al treilea trimestru, însă la nivelul primelor nouă luni scăderea este de două cifre, scrie Ziarul Financiar.

Pandemia a afectat puternic piaţa birourilor în prima jumătate a anului, în special în timpul stării de urgenţă, însă după luna iunie a existat o cerere mai mare în cel de-al treilea trimestru.

La nivelul celui de-al treilea trimestru al acestui an s-au semnat 37 de tranzacţii cu spaţii de birouri, pentru un total de 62.500 mp, în creştere cu 14% faţă de pe­rioada similară a anului trecut, po­trivit datelor com­paniei de consul­tanţă Knight Frank.

„Pandemia a adus o scădere la jumă­tate a cererii în semestrul întâi, faţă de aceeaşi perioadă a lui 2019, însă în trimes­trul al treilea, pe perioada verii vedem o creştere faţă de anul trecut -  62.500 mp în 2020 faţă de 54.800 mp în 2019“, a explicat Horatiu Florescu, Chairman & CEO Knight Frank România şi Ungaria.

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Intra in discutie:
Pentru a putea intra in discutie trebuie sa fii autentificat ca utilizator CorectNews.
Daca nu ai cont, da click aici. Daca ai deja cont, da click aici.

Twitter is down for the moment!

CorectBusinessbeta

Afla tot despre business din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectPoliticsbeta

Afla tot despre politica in cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSocialbeta

Afla tot despre societate in cele 8 sectiuni ale site-ului AICI

CorectScITbeta

Afla tot despre stiinta din cele 5 sectiuni ale site-ului AICI

CorectSportsbeta

Afla tot despre sport din cele 9 sectiuni ale site-ului AICI

CorectLifestylebeta

Afla tot despre felul de trai din cele 7 sectiuni ale site-ului AICI

CorectArtsbeta

Afla tot despre arta in cele 6 sectiuni ale site-ului AICI

CorectDiasporabeta

Afla tot despre diaspora din cele 4 sectiuni ale site-ului AICI

CorectBooks »

Cumpara carti digitale la un pret mult mai bun decat cele clasice!

CorectBazaar »

Schimbi, vinzi si cumperi orice

Urmareste-ne pe:

© Copyright Corect 2010. Toate drepturile rezervate.